Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Érvényesség: 2025.01.02 - 2025.01.29
Készítette: Seidner-Kovács Judit dietetikus
Az emberek az újévi fogadalmak felállításához összegzik az előző évüket, amibe jó esetben beletartozik az is, hogy mennyit tettek saját egészségük megőrzése vagy visszaszerzése érdekében. Az egészséget valahogy alapértelmezettnek vesszük, pedig az élet egyik legnagyobb ajándéka, aminek megőrzése állandó, aktív feladat. A mi feladatunk. Nem az orvos feladata akkor, amikor már az egészség veszélybe került vagy már el is múlt, hanem mindenkinek a saját, egyéni feladata. És hogy mit tehetünk azért, hogy az egészségünk megőrződjön?
Ennek a tudásnak a birtoklása maga az egészségtudatosság. Az egészségtudatos életmód olyan szemlélet, viselkedés és tevékenységek összessége, amit annak érdekében tesz valaki, hogy minél tovább megőrizhesse az egészségét. Az egészségtudatosság tehát az, amikor olyan döntéseket hozunk, amivel az egészségi állapotunkat hosszú távon befolyásolni tudjuk. Ebbe beletartoznak lemondások és erőfeszítések is, de nem csak az. Az embernek aktívan tennie kell önmagáért és a saját jóllétéért. Ez állhat abból, hogy lehetőségeihez mérten mozog minden egyes nap, vagyis aktívan éli a mindennapjait. Nem kell ehhez 100 kilókat emelgetni, lehet sétálni, túrázni, kertészkedni, bármit, ami jól esik a testnek és a léleknek is.
Emellett eleget iszunk, hiszen a testünk nagy része vízből áll. Ebből veszítünk izzadással, párolgással és a kiválasztással. Naponta kb. 2-2,5 liter folyadékot, elsősorban vizet, kellene igyunk. Ha sportolunk, vagy különösen meleg van, akkor ennél jóval többet. A tudatos táplálkozásunkkal rengeteget tehetünk az egészségünk megőrzéséért. A táplálkozástudomány legújabb kutatásai alapján készítette a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége az Okostányér® (Okostanyer.hu), ami segít eligazodni abban, hogy mit is együnk ahhoz, hogy egészségesek legyünk.
Könnyen betartható tanács, hogy együnk naponta öt adag zöldséget vagy gyümölcsöt. Egy adagnak számít például egy paprika. De nem kell csak friss zöldségben vagy gyümölcsben gondolkodni. A téli időszakban nyugodtan nyúlhatunk a savanyúságokhoz, de a párolt, grillezett zöldségek is rendkívül feldobják és változatossá teszik a napi menüt. Hiszen a legfontosabb a tudatos, egészséges étkezésben a változatosság. Az egészséges táplálkozás egyenlő a változatos táplálkozással, amibe minden belefér, nincsenek tiltott dolgok, de ajánlott gyakoriságok és mennyiségek azért vannak.
Hetente két-háromszor érdemes egy kis marék sótlan olajos magvat is fogyasztani. Ezt elropogtathatjuk egy kis étkezés részeként, de belekeverhetjük salátába, zabkásába, krémlevesbe is. Ahogy a kedvünk tartja. Naponta 3 adag gabonafélékből készült ételt javasolt beiktatni az étkezésünkbe, ebből legalább egy adag legyen teljes értékű. Ez lehet akár kenyér, rostban gazdag keksz, zabpehely stb. Naponta javasolt tej- és tejterméket fogyasztani, például joghurtot, kefirt, sajtot. Érdemes hetente legalább egy húsmentes napot beiktatni. Ilyenkor például ehetünk grillezett sajtot vagy egy főzelék feltéteként tojást is. Együnk legalább hetente egyszer halat. Lehet ez akár egy tonhalkonzerv is, vagy halkrém, akár egy tortillában.
Lehetőleg minél kevesebb cukrot és sót fogyasszunk. Ma már számos cukormentes termék kapható, amivel akkor is csökkenthetjük a cukorbevitelünket, ha édes ízre támad kedvünk.
Ahogy az életben sok mindennek megtanuljuk a szabályait, legyen az egy társasjáték, vagy egy párkapcsolat, az egészségünk megtartásának is van pár szabálya, amire nem árt tudatosan figyelnünk. Ehhez megfelelő életvitelt és táplálkozást kell folytatnunk. Az egészségtudatosságot segíthetik a speciális élelmiszerek, amik hozzájárulhatnak az egészségünk megőrzéséhez vagy visszaszerzéséhez.
A rostfogyasztásnak számos jótékony hatása van. Lassítja a cukrok felszívódási sebességét, ezért jótékony mindenféle cukoranyagcsere-zavarban, és a testsúly csökkentésében, normál testsúly megtartásában is segítségünkre lehet. A kiegyensúlyozott, rostban gazdag étrend összeállításához kiváló iránymutatást találunk a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége által kidolgozott Okostányér táplálkozási ajánlásban. (https://www.okostanyer.hu/)
|
|
A sporttáplálkozás ma már egy külön tudományterület. Aki igazán nagy sikereket, eredményeket szeretne elérni egy-egy sportágban, nem mehet el a sportág- specifikus táplálkozás előírásai mellett. |
|
A “mentes” kifejezést akkor kezdték el használni, amikor az allergéneket szerették volna tudatosan jelölni, hogy azoktól mentes a termék. Aztán annyira elterjedt lett a szóhasználat, hogy ma már “minden mentes” termékek hada is szembe jöhet velünk. De azért alapvetően a mentes szó még ma is a glutén-, a cukor-, tej- és a laktózmentes termékek kapcsán kerül elő legtöbbször. |
|