Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Ősszel kevesebb a napfény, az időjárás változékonyra fordul és gyengül immunrendszerünk. Ilyen körülmények között nagyon sok kellemetlen betegség, lesben álló vírus támad szervezetünkre, melyek a levegőben nagyon gyorsan terjednek. Legijesztőbbek a vírusok és az influenza. Miképp védekezzünk ellene és a tipikus őszi begekségekkel szemben?
A zimankós őszi időjárásban könnyen elkaphatja az influenzát akár az autóbuszban is, amikor egy másik beteg ember tüsszent. Az influenza vírusos megbetegedés, mely cseppfertőzés útján terjed a levegőben. Lappangási ideje, tehát amíg a tünetek megjelennek, általában 1 – 3 nap. A fertőzés a következő 5 napig átterjedhet másik emberre is.
Tudta-e, hogy...
...tüsszentéskor a vírusok mintegy 160 km/ó sebességgel repülnek?
Az influenzát úgy ismerheti fel, hogy köhögni kezd, benáthásodik és belázasodik, erőtlen lesz és izom-, vagy ízületi fájdalmai is lehetnek. A betegség ugyan 7 napon belül elmúlik, de ezalatt alaposan megkínozza az embert. Különösen az idős embereknek , a gyerekeknek és a gyenge immunrendszerű embereknek kell vigyázniuk. A megelőzést nem tanácsos alábecsülni, mert az influenza átmehet tüdőgyulladásba, sőt infarktus és középfülgyulladás is lehet a következménye.
Amikor influenzás, nincs más hátra, mint enyhíteni a tüneteket és várni, amíg elmúlik. Alapvetően fontos a folyadékbevitel. Naponta 2 – 4 liter folyadékkal kell pótolnia a láz alatt kiizzadt folyadékmennyiséget. Erre a célra megfelel a víz, vagy gyógynövény-, gyümölcstea, vagy a nagyon gyenge fekete tea.
Az influenza gyógyításában a gyógynövények is kitűnő segítőtársak. Igyon hársfateát. A hársfa virága számos olyan anyagot tartalmaz, melyek elősegítik az izzadást, az epe és a vizeletkiválasztást. Ráadásul nyálkaoldó és csökkenti az ingerlő köhögést. Forrázzon le egy evőkanálnyi szárított virágot, áztassa 10-15 percig, majd szűrje le. Adjon hozzá mézet és pár csepp citromlét. Ha a láz 5 napnál tovább tart, már ne halogassa az orvos felkeresését. Ne becsülje le az influenzát, ugyanis átmehet bakteriális tüdőgyulladásba.
Az immunrendszer erősítésében elsősorban a C-vitamin segít, melyek az influenza megelőzésében fontos szerepe van. A gyógyszertárakban számos C-vitamin tartalmú étrendkiegészítőt talál, vagy pótolhatja természetes úton élelmiszerek formájában is: citrusfélék, alma, bimbós kel, vagy paprika. A napi ajánlott C- vitamin adag 80 mg körül mozog.
Erősítse a legkisebbek immunitását
Az influenza megelőzhető a következők betartásával:
Az orrnyálkahártya és az orrgarat gyulladása szintén akár 7 napig is eltarthat. A felső légutak gyulladása is vírusos fertőzés, de kivételesen bakteriális fertőzés is lehet, s az orvos ennek alapján dönt az antibiotikumos kezelésről. A felső légutak gyulladását eldugult orr, láz, tüsszögés és ingerlő köhögés kíséri. A felső légutak gyulladása nem influenza, bár a tünetek alapján ez annak tűnhet. Az influenzát más típusú vírus okozza.
A felső légutak gyulladását komplikálhatja az orrmelléküreg-gyulladás. Tünete a homlok-, vagy a szemek körüli fájdalom és a gennyes orrváladék. További komplikáció lehet a középfülgyulladás, a tüdőgyulladás, vagy a hörghurut.
A kezelés alatt sokat kell aludni, fontos az elegendő folyadékbevitel, az izzadás és az inhaláció. Az orrnyálkahártya-gyulladás tüneteinek enyhítésére használjon orrcseppet. Ezt azonban legtovább két hétig alkalmazza.
Az orrgarat gyulladása nyaki fájdalommal jár, amikor a gyógynövények is segítenek: fokozottabban ügyeljen a szájüreg higiénájára és öblögessen zsályával, illetve kamilla-főzettel. Igyon elegendő folyadékot és egyen vitaminokban gazdag gyümölcsöket és zöldségeket.
Tudta-e, hogy...
...a paprika több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom?
A felső légúti gyulladások megelőzhetőek:
Ezt a fertőző gyulladásos betegséget bárhol elkaphatja, mert ez is cseppfertőzéssel terjed.
E kellemetlen betegség tüneteit könnyen felismerheti. Mandulái megduzzadnak és látható fehér lepedék borítja őket, kaparja a torkát ami azután fájni kezd és nagyon nehezen tud nyelni. Ehhez társul a bágyadtság, láz és az izom- és ízületi fájdalom.
Határozottan ne halogassa az orvos felkeresését, aki eldönti, hogy vírusos, illetve bakteriális mandulagyulladásról van-e szó, majd ennek alapján írja fel az antibiotikumot. Ezek beszedése után szedjen probiotikumot, hogy az antibiotikumok által tönkretett bélflórát regenerálja.
Torokfájáskor próbálja ki a Priessnitz pakolást – mártson hideg vízbe egy kendőt, vagy zsebkendőt, csavarja ki és kösse be vele a nyakát. A kendőt takarja be fóliával, majd kösse át száraz kendővel. A pakolást hagyja a nyakán 2 óra hosszat. A torokfájásnak enyhülnie kellene.
A pakolásokat egészítse ki zsályából és kamillából készült gyógynövényteák fogyasztásával.
Betegség idején úgyszintén fontos az ágynyugalom. A mandulagyulladás kezelése és a gyógyulás 1-2 hétig is eltarthat.
A laryngitis, vagyis a gégegyulladás nem alakul ki önállóan, hanem leggyakrabban más betegségek kísérője – mint az influenza, a tüdőgyulladás vagy a bronchitis. A vírusos laryngitis cseppfertőzéssel terjed és a fertőzött levegő belégzésével fertőződhet meg.
A gége megduzzad, jellemző a rekedtség, a nehézlégzés és az ugató köhögés. Mindehhez láz, torokfájás társul és a nyelés is nehézkes. A laryngitis lappangási ideje 1 – 3 nap.
A heveny laryngitis esetében a gyulladás a gégefelületen át egészen a hangszálakig terjed. Leggyakrabban a gyerekeket érinti fél évestől 5 éves korig.
A laryngitis legsúlyosab formája a torokgyík, melyet nem vírusok, hanem baktériumok okoznak. A gyerekeknek torokgyík ellen védőoltást lehet adni.
A laryngitis legsúlyosab formája a torokgyík.
A laryngitis lefolyása a gyerekeknél sokkal drámaibb, mint a felnőttek esetében. Elsősorban a csecsemőknél, akiknél a légcső normál körülmények között kicsi és szűk, s ekkor nagy kockázatot jelent ennek beszűkülése. A laryngitis gyorsan és hirtelen jön létre. A gyermek este elalváskor még egészséges, de reggel már betegen ébred. Ha laryngitis roham éri a gyermeket, láza van és ugató köhögése, az elsősegély első lépése az, hogy friss és hideg levegőre visszük. A nyakra tett hideg borogatás is segít. Ezután hívja a mentőszolgálatot. Akut esetben ugyanis a gyermek fulladozni kezd és elkékül. Ez a köhögési roham és légszomj főleg késő este és éjszaka jelentkezik.
A vírusos laryngitisre nincs gyógyszer. A tüneteket inhalálással lehet enyhíteni és a hangszálak kímélésével. A lázat és a torokfájást gyógyszerekkel lehet csökkenteni. Erős köhögés esetén az orvos köhögéscsillapító cseppet ír fel, amit éjszakára kell bevenni. A laryngitisből általában 2 hét után lehet meggyógyulni, de ez az időtartam egyénenként változó.
A lakásban levő száraz levegő párásításával a laryngitis megelőzhető. A túlzott szárazság és a meleg gyengítik az immunrendszert. Ha otthonában nagyon száraz a levegő, használjon párásító készüléket, vagy helyezzen a fűtőtestekre párologtatót, illetve nedves törülközőt.
A hörgők gyulladása tulajdonképpen a tüdő hörgőinek felszínét bélelő nyálkahártya gyulladása. A hörgők nyálkajártyája megduzzad és fokozott nyálaktermelés kezdődik. A bronchitisnek heveny és idült formáját ismerjük. Az idült bronchitis a dohányzókat érinti, akik a cigarettafüsttel ingerlik hörgőiket, vagy azokat az embereket, akik poros környezetben tartózkodnak és hörgőik hosszú időszakon át vannak kitéve a porártalomnak. A heveny bronchitis a levegő által belélegzéssel terjed.
A bronchitis náthával és nehézlégzéssel kezdődik, a testhőmérséklet megemelkedik, a beteg fáradt és erőtlen, eleinte száraz, ingerlő köhögés gyötri, majd viszkózus köpet jelentkezik.
Az előzőkben említett betegségekhez hasonlóan, a bronchitis kezelése is főleg a kellemetlen tünetek enyhítésére irányul. Elsődlegesen itt is fontos az ágynyugalom és a pihenés. A lázat és a köhögést gyógyszerekkel lehet enyhíteni. Sokat segítenek a felköhögést segítő gyógyszerek. Főzzön kamilla-, vagy martilapu teát, ha a gyógynövények híve. A fájós torokra a gyömbér-, vagy a menta tea ajánlott. Ha bír inhalálni, készítsen erre a célra kamillafőzetet.
A bronchitis gyógyulásának időtartama akár 7 napig is elhúzódhat. Alapvetően fontos a jó immunrendszer.
A betegségek megelőzésének egyik módszere az, ha immunrendszerünket komplex módon erősítjük. Ősszel fogyasszon sok magas rosttartalmú zöldséget és gyümölcsöt. A rostok ugyanis jótékonyan befolyásolják az emésztést, tisztítják a beleket és megszabadítják a szervezetet a salakanyagoktól. Az ajánlott napi rostanyagmennyiség 25 – 30 g, amihez pl. 600 g gyümölcsöt és zöldséget kellene megennie.
A gyógynövények közül immunrendszerét máriatövis, cickafark vagy csalán fogyasztásával erősítheti.
Emellett mozogjon sokat a friss levegőn menjen sétálni, fusson, kerékpározzon, ússzon. Olyan tevékenységet válasszon, melyben örömét leli. Ha mást nem, induljon gyalogosan egy frissítő sétára. https://tesco.sk/hello/clanok/chodza-je-pre-vsetkych-6-dovodov-preco-chodit-peso/16412/
Forrás: ordinace.cz, rungo.idnes.cz, tyden.cz, ona.idnes.cz, mojezdravi.cz, nahlovska.medikus.cz