Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A káposzta a pajzsmirigy legjobb barátja, megvéd minket a vírusos betegségektől. Segít megállítani a rák sokféle típusát, mint például mell-, reproduktív, agy-, bél- és tüdőrákot. Gazdag kéntartalmának köszönhetően megújítja és serkenti a tüdőszövet növekedését is.
Nagyon jó rost-, kalcium-, magnézium- és káliumforrás, de más vitaminokat is tartalmaz. 100 gramm káposzta csak 25 kalóriát tartalmaz, tehát az alacsony kalóriatartalmú ételek rangsorán előkelő helyen szerepel. Ez az egyik legegészségesebb szezonális zöldség, és szinte minden nap hozzáadhatjuk valamilyen formában az étlapunkhoz.
https://tesco.hu/hello/receptek/lilakaposzta-salata/274058/
Vörös káposzta
A benne lévő kén a fitokémiai anyagokat könnyen továbbítja a májba, ezért a vörös káposzta a máj egyik legjobb barátja, megújító étele és segít megállítani és megakadályozni az új hegszövetek kialakulását a májban.
Fehér káposzta
A fehér káposzta nagyon tápláló és hasznos lehet csontritkulás esetén is. Ha szereti, érdemes minél gyakrabban fogyasztani, mivel gazdag A-, C-, E-, K- és B-vitaminokban. A dietetikusok fogyáshoz és gyulladásos betegségek kezeléséhez is kimondottan javasolják.
A legegészségesebb mind közül a savanyú káposzta. A fermentációval előállított tejsavbaktériumok megfosztják a testet a káros anyagoktól, csökkentve a koleszterint és a vérnyomást. Támogatják az anyagcserét, javítják a bélflórát, ezáltal növelik az immunrendszer ellenálló képességét a vírusok, megfázás és influenza ellen.
Az erjedés során B12-vitamint termel, ami szinte kizárólag állati termékekben található, így a vegetáriánusok számára gyakorlatilag az egyetlen forrása ennek a vitaminnak. Jó hatással van az idegrendszerre és az agyra. Az izmok, a csontok és a vörösvértestek kialakulása szempontjából is kiemelt jelentőséggel bír.
A kutatások kimutatták, hogy a savanyú káposzta erősebb rák elleni hatással rendelkezik, mint a nyers változata. Emellett több antioxidánst tartalmaz, különösen C-vitamin szempontjából győzi le nyers társát.
Az őszi, téli szezonban élvezhetjük a káposztát sós salátában, akár szalonnával megspékelve, de ne felejtsük el a klasszikus kolozsvári káposztát sem.
https://tesco.hu/hello/receptek/erdelyi-toltott-kaposzta/257448/
A káposzta különféle módon beilleszthető az étrendbe. Ez egy igazán univerzális szezonális zöldség, akár mindennapi használatra. Milyen formákban használhatjuk fel pontosan?
Nyers: csak reszeljük le egy vastag reszelőn karfiollal, sárgarépával, paprikával, cukkinivel, adjunk hozzá néhány pörkölt magot, egy kevés olívaolajat, és máris lett egy tápláló és színes zöldségsalátánk, amelyet felszolgálhatunk főételként vagy köretként. Próbáljuk ki az ízletes karácsonyi káposztasalátát is pekándió hozzáadásával.
Levesek: Szinte mindenki evett már olyan levest, amiben van káposzta. Próbáljuk meg ezúttal a friss apróra vágott káposztát paradicsommal kombinálni.
Savanyú: Káposztás palacsinta. Ez az őszi és téli finomság tápláló és rendkívül élvezetes. A savanyú káposzta önmagában is kiváló, esetleg savanyúságként is hasznosíthatjuk. Süssünk vele össze néhány burgonyát, így egy olcsó, gyors és ízletes vacsorát kaphatunk.
Sütéshez: Milyen lehet a káposzta süteményekben? Javasoljuk, hogy próbálja ki a káposzta tortát fehér és vörös káposztával, kaporral, ha vállalkozó szelleműek vagyunk.
Párolt: A fehér és a vörös káposzta kiváló köretként szolgál különböző húsokhoz, vagy akár töltőanyagként a húsételek különböző változataihoz. A párolt káposzta könnyen emészthető, és ha karamellizált hagymát és reszelt almát adunk hozzá, megvan a napi édességünk is.
Forrás: organicfacts.net, lepsiden.sk