Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A szoptatás nem mindig olyan egyszerű, mint amilyennek sokszor látszik. Az anyaság során számos nő tapasztalja meg a fájdalmas és megharapott mellbimbókat, a kevés, vagy sok anyatejjel járó problémákat, vagy az anyatej megalvadását, a gyulladásokat és a tejcsatornák eldugulását. Milyen kockázatok állnak fenn szoptatáskor és hogyan kezeljük ezeket sikeresen? Ebben próbálunk segíteni!
A szoptatás kezdetén teljesen normális, hogy a babának gondot jelent rátapadni a mellre. Nagyon hatásos az ún. "test a testhez" technikája, amikor az anya meztelen hasára és mellére helyezi a pelenkában levő babát. A gyermeknek biztonságérzetet ad ez a közvetlen érintkezés, az anya testének melege és illata, ezért könnyebben ráharap a mellbimbóra. Szoptatáskor nagyon fontos az anya kényelmes testhelyzete és a gyermek fejének helyezkedése is. Az anya a tej jobb áramlását elősegítheti a mell enyhe masszírozásával is.
A szoptatáskor alkalmazott helytelen technika, illetve a gyermek helytelen testhelyzete okozza ezeket a problémákat. Ellenkező esetben ugyanis a mellbimbó a gyermek szájának hátsó részébe kerül és így védve van az íny és a nyelv nyomásától. Próbálja meg testéhez közelebb helyezni a babát úgy, hogy szája és orra egyenesen a mell felé irányuljon. A szoptatás kezdetekor helyezze a gyermeket a kevésbé fájdalmas helyre, mert a szopás ebben a szakaszban a legerőteljesebb.
Mi segít a fájdalmas mellbimbón?
Szoptatás után a mellbimbót kenje be egy kevés anyatejjel. Baktériumellenes hatása miatt fertőtlenít és a mellbimbó nem szárad ki. Ha nem múlik el a fájdalom, mondja el orvosának, aki gyógyhatású kenőcsöt javasol.
A szülést követő néhény hétben melleit nehéznek és teltnek érzi majd. Ha ez az érzés tovább tart és ismétlődik, s a mell fájni kezd, lehetséges, hogy a tejcsatornák elzáródtak, mivel az anyatej ritkábban és elégtelenül távozik belőle. Ha a tejcsatorna elzáródott, fontos, hogy gyakrabban szoptassunk és ne hagyjuk ki az egyes szoptatásokat, s a gyermek ajkát a fájós helyre helyezzük a szoptatáskor.
Mi segíthet, ha elzáródtak a tejcsatornák?
Szoptatás után próbálja ki a hideg pakolásokat, szoptatás előtt pedig a meleg pakolásokat. A megkeményedett mell meglazításához segíthet a meleg zuhany is masszázzsal egybekötve. Amikor érzi, hogy mellei megteltek, ne felejtse el a tej leszívását. A tejet akkor is szívja le, ha a baba jóllakott és érzi, hogy még van elég teje.
Nincs egyedül! Ötletek újdonsült anyukák segítésére és támogatására az első 12 hétben
A mellben az elzáródott csatornák miatt csomók keletkezhetnek, s ha ez nem lazul fel, nincs szétmasszírozva, vagy a tej nem jut ki belőle, begyulladhat. Az ilyen emlőgyulladás fájdalmas, lázzal jár és az anyának nőgyógyász szakorvos segítségére van szüksége. Ha emlőgyulladása van, pihennie kell, és csak saját magával, a babával és a szoptatással kellene törődnie. A háztartást és a többi gyerekről való gondoskodást bízza az apukára.
Mi segít emlőgyulladás esetén?
Nagyon fontos, hogy semmilyen körülmények között ne hagyja abba a szoptatást és a tejet minél gyakrabban, a fájdalmas mellből is szívja le. Pihenjen sokat, még akkor is, ha ez lehetelennek tűnik. Az emlőgyulladást nem lehet lábon kikezelni. Szoptatások között alkalmazzon hideg borogatást, s erős fájdalom esetén használjon fájdalomcsillapítót. Az antibiotikum alkalmazásáról az orvos dönt.
A gombás fertőzés gyakran fordul elő nedves és meleg környezetben, így az anya mellbimbóján vagy a gyermek szájában. A gomba a mellbimbó és a körülötte levő udvar viszketését, égetését, bepirosodását, fájdalmát okozza, sőt a bőr leválását és egyéb nehézségeket is. Ilyen problémák esetében keresse fel szakember segítségét. A kandidózis megelőzése érdekében szükséges:
A kandidózist gyakran idézi elő a cumik helytelen tisztítása. Valóban szüksége van rá gyermekének?
Sok anya a gyermek 6 hónapos kora előtt abbahagyja a szoptatást azt feltételezve, hogy anyateje már nem elég tápláló gyermeke számára, illetve gyermeke azért sír és azért nem hízik, mert kevés teje van. Ennek azonban az ellenkezője igaz. Ezt az érzést gyakran csak a kétségek és a lelki kimerültség okozzák.
Ennek több oka lehet:
Nincs ok pánikra és a szoptatás befejezésére akkor, ha a gyermek fejlődik és rendszeresen ürít. Próbálja lemérni a gyermek súlyát szoptatás előtt és után. Az anyukák meglepődve tapasztalják, hogy gyermekük valójában mennyit eszik.
Forrás: kojeni.cz, parents.com, zdravie.sk, breastfeedingbasics.com