Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A burgonya keményítő formájában szacharidot tartalmaz, tehát energia, vitaminok és ásványi anyagok forrása. A Dél-Amerikából származó csoda hosszú időre eltelít. A burgonyában levő rostanyagok hozzájárulnak az emésztőrendszer megfelelő működéséhez. A legtöbb rostanyagot a héjában főtt burgonya tartalmazza.
A burgonyát rostanyag- és szacharid mennyisége mellett magas C-vitamin tartalma miatt is dícsérhetjük. Természetesen a legtöbb C-vitamin a nyers burgonyában van, de ez nem mindenkinek ízlik. Szerencsére még főzés után is marad benne elég C-vitamin. Nem hiányoznak belőle az A-vitamincsoport vitaminjai, a folsav, flavonoidok és karotenoidok, melyeket az antioxidánsok közé sorolunk. Ezt a zöldséget terhesség alatt is ajánlott fogyasztani. A burgonya a következő nyomelemeket tartalmazza:
Mielőtt a burgonyát még főzés előtt a vízbe teszi, vágja ki belőle az összes csírát. Ezek ugyanis mérgező anyagokat tartalmaznak. A burgonyát csak éppen annyi vízben főzze, amennyi ellepi a fazékban, így a legtöbb tápanyag megmarad benne. Ne öntse ki a vizet, melyben a burgonyát főzte, hanem használja fel például leves készítéséhez. Ezzel minden tápanyagot felhasznál, ami a burgonyában van.
Nem kell lemondania a burgonyáról, ha fogyni szeretne. Ilyenkor fogyasszon héjában főtt, vagy sült burgonyát. A sült burgonya háromszor több kalóriát tartalmaz.
Többféle típusú burgonya létezik. Az „egyszerű“ burgonyát mindig célszerűen vásárolja, tehát aszerint, hogy milyen ételt szeretne belőle készíteni. Ezzel elkerülheti az olyan kellemetlenségeket, amikor salátát készít és a burgonya szétesik, mert lisztes lesz. Tudja, hogy mire jó a rózsaszínű burgonya? És kipróbálta már az édesburgonyát – a batátát?
Az ilyen típusú burgonyát válassza akkor, ha burgonyasalátát készít. Ez a burgonya főzés után is egyben marad, ezért kitűnő héjában megfőzve, vagy szeletekre vágva a sütőben megsütve. Még akkor sem fő szét, ha megfeledkezik róla és a kelleténél tovább főzi.
Ez a típusú burogonya közepes keménységű, tehát főzéskor enyhe lisztes konzisztenciája van. A „B“ típus univerzális, ami azt jelenti, hogy megfelel köretnek, salátába, levesekbe, de sütésre és párolásra is. Ha tehát raktározásra veszi a burgonyát, ezt a típust válassza, mely mindenféle krumplival készült ételbe megfelel.
Ez a burgonyatípus laza szerkezetű, porhanyós, lisztes és az összes típus közül a legtöbb keményítőt tartalmazza. A keményítő a tésztákban kitűnő kötőanyag. Ezért a „C“ típusú burgonya tökéletesen megfelel burgonyapürének, krumplis lepénybe, vagy tésztákba. Ha sültkrumplit enne, ezt szintén ebből készítse.
A „D“ típusú burgonyával nem találkozhat a boltokban, mivel ennek nem sok hasznát venné konyhájában. Ezt a burgonyát haszonállatok etetésére használják.
Gyakran látni a boltokban „AB“ illetve „BC“ vegyes típusú burgonyákat. Ebben az esetben a burgonya mindkét típus tulajdonságaival rendelkezik. Az első betű jelzi az adott főzési típus tulajdonságainak túlsúlyát.
Elsőként meg kell említeni, hogy az édesburgonya nem burgonya. Bár mindkét növény Amerikából érkezett hozzánk, a burgonya a burgonyafélék családjába, az édesburgonya a szulákfélék családjába tartozik. Kétféle fajtáját különböztetjük meg - a vöröset és sárgát. A burgonyával ellentétben több cukrot és keményítőt tartalmaznak és energetikai értéke is felével magasabb.
A vörös édesburgonyát főzze, vagy süsse és akár héjában is tálalhatja. A sárga édesburgonya legmegfelelőbb sütéshez – mint burgonyalepény, sültkrumpli, csipsz.
Készítse el ezt az isteni receptet!
A burgonya sokáig eltartható, ha száraz és sötét helyen tárolja, lehetőleg 2 - 8 °C közötti hőmérsékleten. Melegebb helyen megrohad, vagy kicsírázik, a csírák pedig mérgező anyagokat tartalmaznak. Az alacsonyabb hőmérsékleten tárolt burgonya megfagy és íze édeskés lesz.
Forrás: vimcojim.cz, apetitonline.cz, novakuchyne.cz, fresh.iprima.cz, clanky.vareni.cz, ireceptar.cz