Tippek és tanácsok Borsókása - ízletes és meleg. Miért szeretjük a kásakat?

Honnan ered?

Az eredeti európai konyha sokrétű, de javarészt nehezebb ételekből, fogásokból áll. A mezőgazdasággal foglalkozó embereknek szükségük volt ezekre a tartalmas ételekre a megfelelő energiabevitel biztosításához. A napi menü helyi alapanyagokból készült, amelynek fontos részét képezte valamilyen gabona kása, melynek a hüvelyesekből készített változata csak jóval később került a népszerű ételek közé.

Az értékes borsókása

A borsó rendkívül egészséges, mivel magnéziumban és fontos nukleinsavakban gazdag tápanyagforrás. A nukleinsavak olyan anyagok, amelyek elősegítik az egészséges sejtosztódást és növekedést, ezen anyagokon keresztül regenerálják és fiatalítják a szervezetet. Éppen ezért a borsó rendszeres fogyasztása különösen előnyös gyermekeknek, serdülőknek és időskorúaknak is. A legjobban emészthető formája, ha zabkását készítünk belőle. Magas rost-, fehérje- és viszonylag alacsony kalóriatartalmának köszönhetően kiváló a mindennapi étrendünk színesítésére.

A borsóból készíthetünk a kása mellett főzeléket, levesként vagy párolt formájában köretnek is kiváló, leggyakrabban sült, füstölt hús, sült kolbász vagy füstölt tofu mellé szolgálják fel.

Mire van szükség a borsókása továbbfejlesztett változatához?

Elkészítés:

Melegítsük fel az olívaolajat egy serpenyőben, és süssük meg a gyökérzöldségeket, majd adjuk hozzá a hagymát és a fokhagymát. Dinszteljük meg őket, majd adjuk hozzá az előre beáztatott borsót (legalább két órás áztatás után). Adjuk hozzá a húsleves alaplét és főzzük, amíg meg nem puhul a borsó. Amikor már megpuhult, zárjuk le és ízesítsük citromlével, sóval és borssal.

Mi a helyzet a beáztatott borsó maradékával?

 Ha túl sok borsót áztattunk be, semmiképp ne dobjuk el. Készítsünk belőle egy rendkívül egyszerű, ínycsiklandó szendvicskrémet, ami akár napokig eláll. 

Ha valami olyanra vágyunk, ami felmelegít bennünket a legnagyobb hidegben is, akkor a sárgaborsó krémleves lesz a legjobb választás, amihez szintén felhasználhatjuk a megmaradt beáztatott borsót.

Gabona és zöldség kásák és pürék

Az édes, sós zabkásák és a hüvelyesekből készülő kásák hazánkban régóta nagy népszerűségnek örvendenek. Vessünk egy pillantást rá, hogy miből készíthetünk még finom kását vagy pürét.

Krumplipüré

Elsőre feltehetjük magunknak a kérdést - mi lehet különleges egy közönséges burgonyapürében. Van, akinek ez csak egy olcsó köret, másoknak gazdag főétkezés. Forraljuk fel a burgonyát, öntsünk hozzá tejet és adjunk hozzá vajat - ez tényleg nagyon könnyű és költséghatékony étel. De mi van, ha a burgonyapürénk így ragacsos állagú lett, és egyáltalán nem ízletes? Van néhány szabály, amit mindenképp követnünk kell. Melyek ezek?

  • Nem mindegy, milyen burgonyát használunk a pürésítéshez, például egy újburgonya nem alkalmas hozzá, mivel túl sok vizet tartalmaz.
  • A meghámozott burgonyát mindig mossuk meg hideg vízben, hogy eltávolítsunk róla a kicsapódó keményítőt.
  • Vigyázzunk, hogy ne főzzük túl a burgonyát, mert így túl vizessé válhat, és így elveszítheti a textúráját a pépesítést követően.
  • A püréhez mindig használjunk tejet vagy tejszínt a víz helyett, hogy kellően krémes állagú legyen.
  • Használjunk állati eredetű, legalább 82%-os, szobahőmérsékletű vajat. 1 kg burgonyához körülbelül 100 gramm vajra lesz szükségünk.

Tejbegríz

A tejbegríz a legtöbbünknek a boldog gyermekkort jelenti. Elsőre egyszerű ételnek tűnik, de az igazat megvallva ezt is el lehet rontani.

Hogyan lehet úgy elkészíteni, hogy ne legyen túl lágy vagy kemény, mint a beton?

  • Ne használjunk alacsony zsírtartalmú tejet.
  • Várjuk meg, amíg a tej felforr, csak ekkor adjuk lassan hozzá a grízt.
  • A főzés közben adjuk hozzá a vajat a kásához, így szépen egyenletesen olvad meg benne.
  • Csak a legvégén adjuk hozzá a cukrot a tejbegrízhez, így nem fog olyan könnyen leégni.
  • A tejbegríz tökéletes tej/gríz aránya: 1 dl tejhez 1 evőkanál búzadara.

Borsókása - ízletes és meleg. Miért szeretjük a kásakat?

Zabkása

Ez az ellenállhatatlanul finom és sokrétű gabonafélék az egyik legfiatalabb, a korai középkorban fedezték fel. Erősségeit kihasználták a germán törzsek, gyakori fogyasztásának köszönhetően nagyon sok energiára tettek szert.

Miért érdemes rendszeresen fogyasztani?

  • Csökkenti a koleszterin szintet
  • Számos ásványi anyagot tartalmaz, például rezet, vasat és mangánt.
  • Segít a fogyásban, mert alacsony glikémiás indexe van.
  • Béta-glükánt (egy oldható rost fajtája) tartalmaz, ami pozitív hatással van az immunrendszerre, mivel aktiválja a fehérvérsejteket, fontos szerepe van a bélflóra méregtelenítésében. A béta-glükán emellett felgyorsítja az anyagcserét és csökkenti az elhízás kockázatát is.

Kevésbé ismert, de egyre népszerűbb a búza- vagy a quinoa kása. Ezek a gabonafélék gyermekek számára is alkalmasak, sok számos egészségügyi előnnyel bírnak, elősegítik a gyermekek egészséges fejlődését és növekedését.

Forrás: wikipedia.org, polnoinfo.sk, vedanadosah.sk, chutodnaty.sk, detoxtela.sk, nazdravie.sk


Oldal nyomtatása
Cikk megosztása

Cikkek

Hoppá! Az Ön által beállított szűrők nem hoztak találatot. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket!
120 perc
Előételek