Tippek és tanácsok A csodálatos cikória ezerféle formája

A cikóriát ismerhetjük még Szent Péter fűszere vagy kávézöldség néven is. Az ősi Egyiptomban mágikus gyógynövényként tekintettek rá, és úgy tartották, hogy csodálatos szépséget és sikert kölcsönöz a fogyasztóinak. Gyönyörű, lila virága és rengeteg jótékony hatása van. Sajnos nem túl elterjedt a használata, a legtöbben nem is ismerik, ezért könyörtelenül kigyomlálják.

A cikória fajtái

1.    Vörös cikória

Olaszországból származik. Rendkívül gazdag B1 vitaminban, béta-karotinban, folsavban, vasban, fosszforban, cinkben, káliumban és rostokban. Nagyon alacsony a kalóriatartalma, így remekül passzol bármilyen diétába.

2.    Cikória saláta

Ez a cikóriafajta nagyon hasonló a salátához, ezért is hívják így. A levelei keményebbek és keserűbbek. Mindazonáltal rengeteg C vitamint tartalmaz, stimulálja az étvágyat és pozitív hatással van a bélműködésre. Fogyasztható salátaként, főzve vagy párolva.

3.  Fehér cikória

Ez a fajta nagy népszerűségnek örvend Belgiumban, Hollandiában és Angliában. Vérképződést és vérkeringést támogató anyagokat tartalmaz. Sok B- és C-vitamint tartalmaz, és hozzájárul az energiaszint helyreállításához kimerültség esetén. Salátaként fogyasztják, illetve grillezéshez is kiválóan alakalmas.

Így neveljünk cikóriát

Ezt a növényt könnyen termeszthetjük a kertben. A talajnak sok humuszt kell tartalmaznia, hogy elég nedves legyen. A cikória nem szereti a szárazságot. A leveleket júliustól szeptemberig lehet betakarítani, a gyökereket pedig szeptembertől októberig. A virágait is gyakran leszedik és kiszárítják. A szárítás során elveszti kék színét. A gyökerét is ki szokták szárítani, kb. 40-50 fokon, aszalógépben. Az aszalás előtt a gyökereket fel kell vágni, meg kell mosni, és hagyni kell megszáradni. Az aszalt, szárított részeket napfénytől védett, száraz, hűvös helyen kell tárolni.

A cikória az asztrálvirágok családjába tartozik, főként gyulladáscsökkentő hatásai miatt használják, de enyhe serkentő hatással van az emésztésre is.

Használjuk bátran a konyhában!

A cikória alkalmas a hőkezelésre, grillezésre, meg lehet párolni vajon és akár meg is lehet sütni. A sütés-főzés után barnásszürke színe lesz, édes íze, puha állaga, főként ha vajat is adunk hozzá.

A cikória szuperül illik a tojáshoz, sajthoz, sonkához, valamint a krémlevesek szerelmesei is imádni fogják.

Sajtos, cikóriás, sült sonka

Válasszuk le a cikóriafejeket, mossuk meg a külső leveleket és vágjuk ki a középső, belső, kesernyés részét. Süssük meg egy serpenyőben, majd helyezzük egy kivajazott tepsibe, rétegezzük sonkával és reszelt sajttal. Adjunk hozzé szeletelt paradicsomot, fűszerezzük majd süssük meg. Tálaljuk paradicsompürével.

A csodálatos cikória ezerféle formája

A cikória hidegen tálalva is mennyei

Friss, zöldsalátákhoz is felhasználhatjuk a cikóriát. Egy tuti recept, ha összevágunk egy kis almát, adunk hozzá diót, roquefort sajtot, esetleg más, nemespenészes sajtot és cikóriát. Az almát helyettesíthetjük körtével is. Ha inkább egzotikus ízvilágra vágyunk, kombináljunk kecskesajtot és pár citrusfélét. Mazsolával tovább lehet fokozni az ízélményt.

Hogyan készítsük el? Először is mossuk meg a cikóriát, majd szárítsuk meg és tegyük bele egy salátástálba. Locsoljunk rá citromlevet, adjunk hozzá olívaolajat, keverjük össze és hagyjuk kicsit állni. Helyettesíthetjük a cikóriát másféle salátával is. Ideális steak-ek mellé, valamint körtés, kecskesajtos fogásokhoz.

Fogyasszunk cikóriát az egészségünkért:

  • Támogatja az immunrendszert
  • Antibiotikus hatása van
  • Detoxikálja a szervezetet
  • Serkenti a vörösvértestek termelését
  • Csökkenti a magas koleszterinszintet
  • Támogatja a máj működését

Tudta, hogy a cikóriából a kávéhoz hasonló italt lehet készíteni? Nagyon népszerű azok körében, akik nem ihatnak kávét valamilyen egészségügyi probléma miatt.

Forrás: zdravina.sk, gastroslovnik.sk, olivemagazine.com, foodandwine.com

Oldal nyomtatása
Cikk megosztása