Tippek és tanácsok Vermikomposzt: mi köze a földigilisztának a hulladékhoz?

A giliszták képesek a konyhai hulladékból olyan trágyát készíteni, mely csaknem negyedével növeli a hozamot, serkenti a növények csírázását és növekedését, és négyszer gyorsabban „készül el“ mint a hagyományos komposzt. Vermikomposztálással akár 30 %-kal is csökkenthető a konyhai hulladék mennyisége. Mindehhez elég egy megfelelő edény, néhány száz giliszta és hetente pár perc az etetéshez és a komposzt kiszedéséhez. Ráadásul a vermikomposztálás a lakásokban és kiskertekben is végezhető. Nem büdösít, nincs láb alatt, nem is tudni róla.


Mi a különbség a komposzt  és a vermikomposzt között?  

A komposztálás a növényi részek természetes lebomlása a talajban levő mikroorganizmusok és élő szervezetek segítségével. A bomlási folyamat közben a keletkező hő akár 70 °C is lehet, ami sok fertőző mikroorganizmust elpusztít. A komposzt biológiailag tiszta ásványi trágya, mely a kertben és a lakásban levő növényekre használható.  


A vermikomposztálás egy olyan komposztálási forma, melynél a szerves hulladék feldolgozására a hőfolyamat lezajlása után a gilisztákat használják.  A vermikomposztálás a kiskertekben is alkalmas, sőt a lakásokban is.  
A komposzthoz hasonlóan a vermikomposzt nem tartalmaz semmilyen toxint, viszont nagyon sok tápanyag, enzim van benne, s olyan anyagok, melyek megelőzik a növények betegségeit. A vermikomposztból a növények képesek felhasználni
a tápanyagok akár 90 % -át, míg a komposztból csak a fele mennyiséget.


Nem minden földigiliszta alkalmas a vermikomposztálásra


Némely kertész nem szereti a földigilisztákat. Hisznek a szóbeszédnek, hogy a giliszták rágják a növények gyökereit és ily módon pusztítják őket. Az igazság az, hogy a gilisztának nincs foga, tehát náluk nem jöhet szóba bárminek a rágcsálása. A földigiliszta hasznos, mert lazítja és saját enzimeivel gazdagítja a talajt. A talajban folyosókat alakítanak ki, s ezzel megkönnyítik a fiatal növények legyökerezését. A folyosókon át az esővíz könnyebben jut el a növény gyökereihez és ugyanakkor a felesleges víz elfolyik és nem önti el a gyökereket. A vermikomposztba való gilisztákat nem gyűjtheti össze csak úgy a földeken. Erre a célra a falánk és gyorsan szaporodó trágyagiliszták, vagy a kaliforniai giliszták alkalmasak. A kaliforniai giliszták éppen a vermikomposztban való életre voltak kitenyésztve, mert kisebbek, mint a hagyományos fajták, súlyuk kb. 1 gramm. Az interneten beszerezhetőek.   


Mennyi giliszta szükséges a vermikomposztba?


A giliszták száma saját vermikomposztjában a napi otthon kitermelt biohulladék mennyiségétől függ.  Ezek a giliszták egy nap alatt a saját súlyuknak megfelelő biohulladékot fogyasztanak. 250 g hulladékhoz 500 g gilisztára van szüksége. Gyakorlatilag ez azt jelenti, hogy egy 4 személyes családnak kb. 300 – 500 kaliforniai gilisztára van szüksége.  
Az elején kezdd kisebb létszámmal. Kedvező feltételek mellett a giliszták gyorsan elszaporodnak.


A giliszták számára a 12 – 25 °C közötti hőmérséklet a megfelelő.


Útmutatás a házi vermikomposztálóhoz


A vermikomposztálás nem igényel nagy területet. A kertben a komposztálóba a hőfolyamat lezajlása után egyszerűen tedd a gilisztákat a komposztba.  


A kiskertekben és lakásokban használj vermikomposztáló edényt. A vermikomposztáló kapható a boltokban, de saját magad is elkészítheted egy sötét, nem fényáteresztő és tetővel ellátott műanyag ládából.  Nagysága a produkált heti hulladék mennyiségétől függ. Egy kiló hulladékra kb. 20 cm2–t kell számolni. A láda falait lyukaszd át, hogy rajtuk keresztül bejuthasson alulra a levegő és vágj vízelvezető nyílásokat, melyeken át kifolyik a felesleges víz és a vermikomposzt lúgja, az ún. „gilisztatea“. Ezért a vermikomposztáló alá helyezz egy elegendő mélységű edényt.  


A komposztáló aljába tegyél 2 – 3 cm almot. Ehhez használj szerves hulladékot:


-          talajt


-          komposztot


-          tőzeget


-          száraz leveleket, szalmát, lekaszált fonnyadt füvet


-          faforgácsot


-          aprított fát


-          apró darabokra tépett nedvesített tojástartó kartont,


-          összetépett nedves toalettpapír tekercset


Az anyagot nedvesítsd be, hogy a giliszták jobban mászhassanak.  


A vermikomposztáló aljára készíthetsz egy nem szőtt textilből, valamint  kb. 3 cm kavicsból és földből álló drenázsréteget is, melyre az almot helyezed.  


Ekkor beköltöztetheted a gilisztákat a komposztálóba és takard be őket egy vékony réteg alommal.  


A giliszták akklimatizációjához nagyjából egy hét szükséges.  Ezalatt ne etesd őket biohulladékkal.


Mi való a vermikomposztálóba? 


A vermikomposztálóban levő gilisztáknak kizárólag csak olyan biológiai élelmet adhatunk, mely nem káros az egészségre. A gilisztáknak csak egészséges biohulladékot adj, mivel a  vermikomposztálóban nem zajlik le a fermentációs fázis, melyben elpusztulnak a patogén mikroorganizmusok.


Tegyél a vermikomposztálóba:


-          zöldségdarabkákat, héjakat


-          maradék gyümölcsöt, gyümölcshéjat


-          tealeveleket


-          zúzott tojáshéjakat


-          gabonafélék és tészták maradékait


-          hervadt virágokat


-          újrahasznosított papírcsomagolásokat


 


Nem tartozik a vermikomposztálóba:


-          a nem lebomló anyagok – üveg, műanyag, fémek


-          ürülékek


-          citrusfélék és a hagyma héja


-          hús, hal, csontok


-          tej és tejtermékek


-          nagy mennyiségű zöld növény – bekövetkezne a hőfázis


Mindent alaposan nézz át, amit a vermikomposztálóba tesz. A gilisztákat csak egészséges, rothadás-, penész- és magmentes  hulladékkal etesd.


A biohulladékot vágd apró darabokra, a giliszták gyorsabban fel tudják dolgozni. A gilisztákat nagyjából hetente egyszer etesd, mindig felülről, a hulladékot legfeljebb 5 cm vastag rétegben rakd és fedd be alommal. A következő adagot akkor add, amikor az előző már fel van dolgozva.


A vermikomposztálóban nedves környezetnek kell lennie. Ha szárad, permetezz rá vizet. Figyelj arra, hogy ne ázzon át, mert a giliszták megfulladhatnak.


Hol helyezzük el a vermikomposztálót?


A vermikomposztálót olyan helyre tedd, ahol nem éri közvetlenül a nap. Nagyon átmelegedne és a komposzt kiszáradna, s a giliszták elpusztulhatnak. Fagyos helyre szintén ne tedd. A vermikomposztáló edényt tedd a pincébe, garázsba, folyosóra, vagy az erkélyre. A bűztól nem kell tartanod, a vermikomposzt szagtalan.


A vermikomposzt leszedésekor figyelj a gilisztákra


A giliszták néhány hét alatt legyártják a vermikomposztot. Ez felismerhető a fekete színéről, finom szerkezetéről és az erdei talajra emlékeztető illatáról.  Nagyjából egy héttel a vermikomposzt leszedése előtt már ne etesd a gilisztákat, hogy mélyebbre másszanak. Segít a nyitott komposztáló megvilágítása is: a giliszták nem szeretik a fényt, ezért mélyebbre másznak. A vermikomposzt réteget gereblyével szedd össze és töltsd fel alommal. A másik módszer az, amikor egy hétig csak az egyik oldalon eteted a gilisztákat.  Amikor ide átköltöznek, a másik feléből szedd el a vermikomposztot, töltsd fel az alommal és ismételd a folymatot.  


A vermikomposzt lúgját használd trágyának, vagy mint permetezőszert


A házi biohulladék feldolgozásának mellékterméke  a drenázsfolyadék, az ún. „gilisztatea“. A felfogott vermikomposztáló lúgja tele van tápanyagokkal és ha 1:10 arányban vízzel higítod, folyékony trágyaként használhatod egyszer kéthetente. A higított lúgot a gombás betegségek és kártevők ellen is fel lehet használni.  


A vermikomposztálás leggyakoribb problémái


Aki nem csinál semmit, nem is ronthat el semmit.  Előfordulhat, hogy a vermikomposztálás  problémákba ütközik. Ha tanácstalan vagy, fordulj a giliszták tenyésztőihez, akiktől vásároltad őket.  


A vermikomposztálás leggyakoribb problémái:


·         A giliszták kimásznak a felszínre


o   Megoldás: Világítsd meg a szubsztrátumot mindaddig, amíg elég mélyre vissza nem másznak


·         A komposztálóból gyümölcslegyek röpködnek


o   Megoldás: Ellenőrizd, hogy a komposztáló valóban jól zár-e


·         A biohulladékon penész jelent meg


o   Megoldás: Távolítsd el a penészes részeket és a biohulladékot alaposan kotorja be az alomba


·         A vermikomposzt büdösít


o   Megoldás: A komposzt túlságosan nedves lehet, vagy túl sok biohulladékot adott hozzá. Az első esetben keverj a szubsztrátumhoz száraz anyagot, a második esetben etess kisebb adagokkal


·         A giliszták puszulnak


o    Ennek több oka lehet – nem megfelelő hőmérséklet,  páratartalom, pH, kevés tér, nem megfelelő táplálék, túl sok komposzt, mely a gilisztáknak mérgező.

Oldal nyomtatása
Cikk megosztása

Cikkek

Hoppá! Az Ön által beállított szűrők nem hoztak találatot. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket!