Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A glutén szinte minden félkész termékben megtalálható, ami meglepő lehet azok számára, akik most szembesültek azzal, hogy lisztérzékenyek. Sajnos valamilyen ételallergia a népesség 3%-át érinti, ami a három év alatti gyermekeknél 8%-ra ugrik. A súlyosan allergiás embereknél akár minimális mennyiségű allergén összetevő is problémát okozhat, ezért fontos, hogy szigorú szabályokat vezessünk be a konyhába, és szétválasszuk gluténmentesre és a hagyományosra. Ezzel elkerülhetjük a gluténmentes összetevők szennyeződését.
Jelöljünk ki egy helyet a konyhában, ahol kizárólag a gluténmentes összetevőket, ételeket tároljuk. Ez segíteni fog minket abban, hogy átlássuk, hogy milyen alapanyagokkal rendelkezünk egy gluténmentes recept elkészítéséhez, és megelőzi, hogy felcseréljük ezeket a hagyományos termékekkel.
Ha használunk otthon kenyérpirítót, akkor vagy csak gluténmentes kenyeret rakjunk bele, vagy szerezzünk be egy másik pirítót is, mivel nem lehet tökéletesen megtisztítani, ezért veszélyes lehet az olyan családtagjaink számára, akik allergiától szenvednek.
Ugyanez a helyzet a már felbontott ketchuppal, mustárral, majonézzel, vajjal és lekvárral. Ha a reggelinél egy kenőkést használunk a hagyományos és a gluténmentes kenyérhez is, máris kész a baj.
Szabaduljunk meg a régi műanyag és fatáljainktól, vágódeszkáinktól. Helyettesítsük ezeket rozsdamentes acélból készült edényekkel, vásároljunk új szűrőt (a régit nehéz megtisztítani a rátapadt gluténmaradványoktól) és használjunk rozsdamentes acél serpenyőt. Ez talán nagy befektetésnek tűnhet, de ha egyszer meglépjük, soha többé nem kell lecserélnünk az eszközeinket.
Nem kell megijednünk, ha gluténmentes étrendre lettünk szorítva, hiszen már rengeteg szuper recept létezik ételallergiások számára. A lisztes ételeket könnyen elkészíthetjük gluténmentes változatban is, csak egy csipet kreativitásra lesz szükségünk hozzá, és be kell tartanunk pár fontos szabályt.
Először is meg kell tanulnunk, hogyan tudjuk felhasználni a gluténmentes gabonaféléket, és a belőlük készült termékeket, mint például a gluténmentes liszteket. Könnyedén válthatunk hajdinalisztre, kukoricalisztre vagy egyéb alternatív variációkra, amelyekkel helyettesíthetjük kedvenc receptjeinkben a búzalisztet. Ezeket nagyon fogjuk szeretni, például amikor otthoni kenyérsütésre adjuk a fejünket. Más gluténmentes alapanyagoknál oda kell figyelnünk, mert ugyan valóban nem tartalmaznak glutént, de sokszor dúsítják őket más adalékanyagokkal, például ételszínezékkel vagy cukorral.
Ne aggódjunk amiatt, hogy soha többé nem érezhetjük kedvenc pizzánk vagy péksüteményünk ízét. A kakaós csigát gond nélkül elkészíthetjük akár hajdina- vagy kukoricalisztből is – az eredményben nem fogunk csalódni.
Biztosan azt gondoljuk, hogy a burgonyás vagy zöldséges palacsintát nem lehet elkészíteni liszt nélkül, azonban ez nem igaz. Liszt helyett használjunk karfiolt! Készítsünk hozzá egy ínycsiklandó mártogatóst és már kész is egy újabb remek gluténmentes fogás.
Mi a helyzet a süteményekkel, édességekkel? Ezek nagyrészt szintén elkészíthetőek hajdinalisztből vagy más, gluténmentes lisztből. Elsőre talán nem lesznek tökéletesek, de folytatni kell a próbálkozást. Fontos a türelem, legyünk hát kitartóak a gluténmentes sütemények elkészítése során. Sok sikert!