Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Az első fagyok érkeztéig még elegendő ideje van arra, hogy kertjének minden zugát előkészítse a tél átvészelésére. Jövőre kamatostól megtérül a trágyába, növényvédő eszközökbe fektetett pénze és a gereblyével, ásóval töltött ideje a gyönyörű virágok, a szép gyep és az ízletes termés formájában.
Ősszel szenteljen egy kis figyelmet a gyepnek és rendszeres nyírásának is. A fű nagyjából november közepéig nő, ezután végezze el az utolsó nyírást kb. 5 centiméternyire, ami biztosítja a fagyok elleni nagyobb védettséget. A lenyírt füvet mindig távolítsa el, hogy az alatta levő gyep ne rohadjon be.
Ugyanígy a lehullott faleveleket is takarítsa el és gereblyézze össze. A leveleket felhasználhatja a fák és bokrok töveinek betakarására. A gyepet a trágya is védi a fagyokkal és a hóval szemben, ezért a tél beállta előtt trágyázza meg káliumtartalmú trágyával. Moha ellen használjon mészkövet.
A kertjét díszítő bokrokat és évelő növényeket is gondozni kell és felkészíteni a téli pihenésre. Távolítsa el az elvirágzott virágokat, letörött és beteg ágakat. A növények körül lazítsa fel a talajt és tegyen rá trágyát. A fagyérzékeny cserjék tövét fedje be földdel, ágakkal, vagy levelekkel. Ez védi a talajt a víz elpárolgásától és az erős fagy ellen. A növények felső részét takarja be nem szövött vászonnal (mint amilyen a juta), de ezt elég megtenni az első fagyok kezdetekor.
Amikor már az utolsó termést is begyűjtötte a gyümölcsfákról és cserjékről, róluk is gondoskodjon. Először az öreg és a fiatal, felfelé növő ágakat távolítsa el. A fák törzseit megvédheti a fagy ellen, ha bemeszeli mésztejjel, de erre a célra megfelel a speciális védőfólia vagy ragasztószalag is, mely zöld hernyók ellen is véd.
Az élősövényt még a tél beállta előtt nyírja meg és a tövét szórja be talajtakaró fahánccsal, mely véd az alacsony hőmérsékletektől és a gyom ellen. A sövényt még a talajmenti fagyok előtt alaposan öntözze meg.
Az ősz a gyümölcs és a zöldségek betakarításának időszaka. Az ágyásokból takarítsa be az összes termést, a gyökérzöldséget is ássa ki. Ezután az ágyásokat gyomtalanítsa, ássa fel és tegyen rá komposztot. A felásott talajt nem szükséges porhanyósítania, jót tesz a talajnak, ha a nagyobb darabokat egészben hagyja, hogy télen alaposan átfagyjanak.
A kertet már ősszel el kell készítenie, ha tavasszal színes virágokkal borított kertet szeretne. Ültesse ki a jácint-, nárcisz- és tulipánhagymákat. A díszcserjék és fák közül ősszel ültető a japáncseresznye, magnólia, vagy a vörösvirágú juhar.
Október végén ültessen fokhagymát, de ügyeljen arra, hogy napos és meleg helyen legyen. Ősszel a zöldségek közül a következőket vetheti el:
A talajt ne feledje betakarni nem szőtt vászonnal az első fagyok ellen.
A fűszernövények közül ősszel kiültetheti a levendulát, zsályát, vagy kakukkfüvet, melyek nagyon ellenállóak.
A tűlevelű növényeket és az örökzöldeket szeptembertől október közepéig ültesse, a lombhullató fákat október végétől novemberig. Az ősszel ültethető bokrok közé tartozik az egres, ribizli és a málna.
Minden gyümölcsfát és cserjét október közepétől egészen az első fagyok beálltáig ültethet. Ilyen például az alma- cseresznye-, diófa, valamint a kanadai fekete áfonya, vörös áfonya, kiwi, füge, illetve a gyógyhatású homoktövis. A gyümölcsfák ültetésekor ásson megfelelő mélységű gödröt. Alaposan öntse be vízzel, a gödör aljába tegyen jó minőségű földet és lassan oldódó trágyát. Az elültetett fát ismét alaposan locsolja meg.
Forrás: ireceptar.cz, ceskykutil.cz, radcenafinance.cz, magazinzahrada.cz