Baba Óvodás Időben és stressz nélkül készítsd fel gyermekeid az iskolára

A szünidőben a gyerekek megszokták a "lusta napirendet". Fejük tele van a nyári kalandokkal, kötelességük pedig szinte nincs is. Az iskola azonban lassan, de biztosan kopogtat az ajtón, ezért át kell majd állniuk az iskolai üzemmódra. Van néhány ötletünk, hogy a napirend megváltozása ne legyen számukra annyira drasztikus, hanem ellenkezőleg, zökkenőmentes és simulékony.


Hogyan tanítsuk meg felkelni a gyereket?

Lehet, hogy nyáron a saját gyermekeid is későbben fekszenek le és reggel ébresztőóra nélkül kelnek. Mielőtt még iskolába mennek, lassanként szoktasd őket az ébresztőórás ébredésre. Legalább egy héttel az iskolakezdés előtt vezesd be a korábbi lefekvést és ébredést. Minden nap tedd valamivel előbbre ezeket az időpontokat.


Ha gyermeked a szünidőben 21:00 órakor megy aludni és az iskola megkezdésével ez az időpont már 20:00-ra tolódik el, ne hagyd, hogy reggel nyolcig aludjon, hanem ébreszd őt reggel 7.00-kor. Ezután a lefekvés idejét told el 20:30 órára és másnap reggel ébreszd őt fel már 6:30-kor. Fokozatosan így elérheted, hogy a gyerek már 20:00 órakor aludni menjen. Minden könnyebben fog menni, ha ehhez még hozzáadsz valamit, aminek a gyerek reggel örülni fog. Ez lehet egy kirándulás, játék, vagy bármilyen tevékenység, mely leköti őt.


A szünidő arra van, hogy a gyerekek pihenjenek. Az iskolát el kell felejteni, ne tanuljanak.

 

Vedd elő az iskolatáskát

Bár a szünidő előtt még tele volt a ház tollakkal, színezőkkel, ceruzákkal, mindezekből közvetlenül az iskolakezdés előtt semmit sem találsz.  Vidd el a gyerekeket az iskolakezdéshez szükséges dolgok bevásárlására! Feltűnés nélkül eszükbe juttathatod, hogy közeledik az iskola. Kérd meg őket, hogy írják össze azokat a dolgokat, amire szerintük az iskolában szükségük lesz. Jó szórakozás lesz például az iskolatáska kiválasztása is.


Ha az íróasztal nyáron eltűnt a halomnyi játék alatt, itt az ideje újra letakarítani és előkészíteni a következő iskolaév házi feladataira, mely a diákokat várja. Az asztal fölé akassz egy faliújságot, melyre kitűzöd az összes fontos feladatot, az asztalra tegyél elég tárolót, melyekbe áttekinthetően elrakhatod a tanszereit, a fiókokból ürítsd ki a felesleges dolgokat és az írószertartót pótold új tollakkal és faragott ceruzákkal. A dolgok elrendezését az asztalon hagyd gyermekére.


Tanulni a szünidőben?

Lehet, azt gondolod, hogy nyáron a gyerekeknek nem szabad ellustulniuk és tanulniuk kellene az új tananyagot.  Ján Laško pszichológus szerint azonban ez nem szükséges: "A szünidő arra van, hogy a gyerekek pihenjenek. Az iskolát el kell felejteni, ne tanuljanak."


Markéta Veselková pszichológus hozzáteszi, hogy a szünidei tanulásnak csak azoknál a gyerekeknél van értelme, akik az előző iskolaévben valamelyik tantárgyból lényegesen lemaradtak." A tanulás azonban ne vegyen igénybe negyedóránál több időt naponta."


Inkább olyan játékokat játssz a gyerekekkel, melyekkel megtornásztatják az agyukat.   Zdeňka Sládečková pszichológus szerint: "Elősegítik a fantázia, a kreatív, analitikus, stratégiai és logikus gondolkodást, az előrelátást, a rövid- és hosszútávú emlékezetet, a koncentrálás művészetét."


Jó ötlet a szünidei napló bevezetése is. Vásárolj gyermekednek egy szép füzetet, színes tollakat és filctollat, hogy megörökíthesse papíron nyári élményeit. A kreativitás határtalan, nem kell csak írnia, a naplóba rajzolhat és ragaszthat is bele virágokat, növényeket és egyéb szünidei emlékeket.  Elbeszéléseit tarkíthatja festményekkel vagy levonókkal. Gyermeked azonban ne kényszerítsd az írásra, ha nem akarja. Magyarázd el neki, hogy ez egy nagyon szép emlék lesz a nyárra, mely néhány hónap múlva majd emlékezteti a kedves eseményekre, melyeket már elfelejtett.

Oldal nyomtatása
Cikk megosztása

Cikkek

Hoppá! Az Ön által beállított szűrők nem hoztak találatot. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket!
120 perc
Desszertek