Baba Iskolás Első nap az iskolában

Szülők, csak semmi pánik!

Ha gyermeked iskolás korba lép, az első iskolai nap minden bizonnyal számodra is emlékezetes marad. Rutinosabb anyukáknak és apukáknak már ismerős lehet az egész reggeli stressz, majd látni ahogy gyermeked örömmel telve rohan be az osztályterembe, ezzel egy újabb lépést téve a felnőttkor felé.

Talán szülőként nem is az első napra kell igazán felkészülnünk, hanem a továbbiakra, hiszen az elsősöknek lesz a legnagyobb szüksége ránk. Nagyon fontos, hogy minden nap végén beszélj gyermekeddel az iskolai tapasztalatairól, hogyan érzi magát, milyen sikerélmények vagy esetleg kudarcok érték. Gyermekednek éreznie kell, hogy Te, mint szülő, érdeklődsz az élményei iránt, valóban fontos a számodra. Itt nem elsősorban olyan kérdésekre gondolunk, hogy „elkészült-e már a házi feladat?” sokkal inkább olyan fontos beszélgetéseknek kell teret adni mint: hogyan jön ki az osztálytársaival vagy milyen érdekességeket mesélt aznap a tanító.

Ezekkel a kérdésekkel motiválhatjuk gyermekünket, hiszen közös üggyé válik, a beszélgetésekkel pedig mindkettőtöknek örömet okoz, hiszen minőségi időt tölthettek együtt.

Fontos, hogy gyermeked ne tartson az iskolától, amennyiben nehézségei vannak a tanulásban, légy megértő és segíts neki, éreztesd vele, hogy nincsenek kijavíthatatlan hibák, így később nem lesz stresszes, rossz kedvű a teljesítmény kényszertől.


Hello suli, örülök, hogy megismerhetlek!

Mielőtt először átlépitek közösen az iskola kapuját próbáld meg pontosan elmagyarázni gyermekednek mire is számíthat. Fontos, hogy ő is lássa, mi lesz a különbség az óvoda és az általános iskola között. Sok gyermeknek bátorításra van szüksége az idegen közegben, sokat segíthet, ha nem hirtelen éri a változás. Mutasd meg neki az új épületet és a hazavezető utat, illetve, hogy mire kell odafigyelni az úton. Interneten amennyiben van lehetőséged, mutassa meg gyermekednek ki lesz az osztályfőnöke, mesélhetsz akár a saját iskola élményeidről is. Ezeknek a lépéseknek köszönhetően, gyermeked felkészülten érkezik az ismeretlenbe, mely máris egy fokkal ismerősebbnek tűnik majd.


Mivel készítsd fel gyermekét az első évre?

  • Érdemes a nyári szünetben bővítened gyermeked szókincsét.
  • Mese olvasáskor beszélj neki a mese egyes elemeiről, magyarázd el miért fontosak az egyes szereplők, mi a szerepük a történet egészében, hogy megértse a koncepciót.
  • Magyarázd el a mondatvégi jelek, kisbetűk, nagybetűk funkcióját.
  • Mutasd meg a különbséget egy igazi történet és egy mese között.


Mire számíthat gyermekünk az első órán?

Az első évben alapvetően az íráskészség, olvasás, számítás, kézügyesség fejlesztése a cél. Előfordul, hogy egyes dolgokat már óvodáskorú gyermeked is elsajátított, az első év legfontosabb szerepe, hogy minden gyermek azonos szintre kerüljön. Ismétlés a tudás anyja, így ne gondold elpazarolt időtöltésnek, amennyiben gyermeked már korábban megtanult írni, olvasni esetleg számolni.

Milyen tudás várható egy elsőstől?

  • El tud számolni 100-ig
  • Le tudja olvasni az analóg órát
  • Felismer alapvető geometriai formákat
  • Felismer alapvető matematikai jeleket, például +,-
  • Képes hőmérőről hőfokot leolvasni
  • Megtalálja saját országát a térképen
  • Ismer ünnepeket például, karácsony, húsvét vagy születésnapok
  • Megérti a múlt, jelen és jövő fogalmát
  • Ismer mértékegységeket
  • Ismeri az alapvető érzékeket mint szaglás, látás, tapintás, ízlelés
  • Ismeri az élet ciklusait

Irány bevásárolni!

Az első nap előtt sor kerül egy hasonlóan fontos eseményre: az első iskolatáska kiválasztására. Minden gyerkőcnek van elképzelése arról, hogy milyet szeretne, de fontos arra is figyelnünk, mely darabok kényelmesek és melyek nem károsak gyermekünk egészségére. Igyekezzünk kompromisszumos megoldást találni, találjunk középutat a funkcionalitás és a megfelelő külső között. Természetesen ne feledkezzünk meg a további fontos iskola kellékről sem, a legtöbb esetben az iskola tanév kezdés előtt elküldi a pontos listát, arról, mire lehet szüksége gyermekünknek.

Amennyiben gyermeked tart az első naptól, lepd meg valami aprósággal, ami vele lehet a suliban, és megnyugtathatja.


Tízórai, uzsonna

Érdemes ügyelni rá, hogy gyermekünk szeresse a neki csomagolt ételt, így elkerülhetjük, hogy hetekkel később zöld szendvicseket halásszunk ki az iskolatáskából. Iskolakezdés előtt készítsetek közösen tízórait, így megbeszélhetitek, mit enne szívesen. Nálunk számos egészséges és ízletes tippet találhattok! El kell magyaráznod azt is gyermekednek, hogy nem elég, hogy finom legyen a csomagolt étel, de táplálónak is kell lennie, hiszen csak így tud majd megfelelően figyelni az órákon.

Csomagoljon egészséges tízórait és ebédet az iskolába

Hogyan tápláljuk gyermekünket?

Nem csak az a fontos mit esznek, hanem az is, hogy mikor. A megfelelő tápláltság az optimális diétán múlik, melynek lényeges eleme a kiegyensúlyozott időpont-elosztás.

Az optimális étkezés beosztása napközben:

  • reggeli 20%
  • tízórai 10%
  • ebéd 35%
  • uzsonna 10%
  • vacsora 25%

Ügyelj rá, hogy gyermeked reggelizzen, hiszen a kihagyott étkezés miatt nehezebben tud összpontosítani és új információt befogadni. A legtöbb szülő reggeli helyett inkább kiadósabb tízórait csomagol gyermekének, ez azonban nem segíti elő a kiegyensúlyozott étkezést.

Megértjük, beosztani az időt igazán nagy kihívás lehet reggelente, de időt spórolhatsz meg 12 egészséges reggeli ötletünkkel.

12 egészséges reggeli és tízórai ötlet az egész család számára

Ne bízd gyermekedre a tízórait, inkább csomagolj minden nap! Amennyiben csak költőpénzt adsz gyermekednek, nagyeséllyel édességre költi majd az iskolai büfében. Készítsd el inkább otthon, hiszen így ráhatásod lehet az összetevőkre. Gyermeked imádni fogja, ha mókás formában készíted el a tízórait, nézd meg tippjeinket!

Első nap az iskolában

Gyermekednek akkor sem kell lemondania az édességről, ha Te csomagolsz neki: a csokoládé alternatívája lehet a gyümölcs, mézes vagy lekváros kenyér is. Az italról se feledkezz meg, cukros üdítők helyet csomagoljon neki vizet is. Egy mókás palackkal máris könnyebb lesz fokozni az ivókedvét!

Bárhogy is alakuljon az első nap, ne feledd: mindenkinek teljesen más az első élmény. Ne legyenek elvárásaid, teremtsen nyugodt, békés környezetet gyermekednek, hiszen így mindketten könnyebben veszitek majd az akadályt.

Source: scholastic.com, eduword.sk, vyzivadeti.sk

Oldal nyomtatása
Cikk megosztása

Cikkek

Hoppá! Az Ön által beállított szűrők nem hoztak találatot. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket!