Újév napjának eljövetele összefügg az örömmel, a koccintásokkal, a jókívánságokkal és a tüzijátékkal. Érkezését szerte a világon buja ünneplés kíséri a barátok, ismerősök társaságában bőséges ételekkel és italokkal. Számos ország szokásai és hagyományai meglehetősen hasonlóak, de némely szokások eltérnek a többitől.
- Amíg nálunk még csak délelőtt 11 óra van, a csendes-óceáni Szamoa, Tonga, Kiribati és a Kiritimati –atoll és Karácsony-sziget lakosai már az új évszámot írják.
- Szamoa még 2010-ben a földgolyó azon utolsó helyei közé tartozott, ahol utolsóként ünnepelték az újévet. Egy évvel később naptárukból kitöröltek egy napot és így egy másik időzónába kerültek. Így történt, hogy Szamoán ma a világon elsőként üdvözlik az új esztendőt.
- A Karácsony-szigeten már az ú évet ünneplik, Hawaion viszont még csak készülődnek a szilveszteri bulira. Az újévi ünneplések első és utolsó helyszíne közötti időeltolódás 22 óra.
- Amennyiben szeretné figyelemmel kísérni a következő év első legnagyobb ünneplését és tüzijátékát, állítsa be az emlékeztetőt a mi időnk szerinti 14 órára. Sydney-ben éppen ekkor zajlik a világ egyik legnagyobb tűzijátéka a következő év első napjának üdvözlésére.
- Algériában a gyerekek újévi levelekben írják meg kívánságaikat és fogadalmaikat.
- Az utcákon sétálva legyen óvatos, ha Egyiptomban, vagy a Dél-afrikai Köztársaságban tölti a szilvesztert. Az emberek itt ilyenkor nagy előszeretettel törik az üvegeket és más tárgyakat is.
- Brazíliában az egyik legfontosabb ünnepnek számít az újév, ilyenkor kezdődik a nyári szünidő is. A brazil tengerparton sok fehér ruhába öltözött emberrel találkozhat. A hagyomány szerint a fehér öltözék boldogságot hoz az új évben.
- Chilében az emberek az újév tiszteletére sárga alsóneműt és sárga öltözéket vesznek fel, hogy egész évben vitálisak legyenek. Az új esztendőt pénzzel a kezükben, egy tál lencsével és 12 titkos kívánságot jelképező szőlőbogyóval üdvözlik. Tüzijátékot viszont csak a képernyőkön nézhetnek, mert az ezredfordulótól tiltott a játékos tűzszerészeti cikkek árusítása.
- Maradjunk még egy kicsit Chilében. Talca városban az emberek elhunyt szeretteikkel együtt a temetőben szilvesztereznek. Itt nem ritkaság olyan családokat látni, akik a sírokon ülve vacsoráznak és pezsgőt isznak.
- Az ecuádori férfiak, amennyiben van bátorságuk hozzá, az óévet hagyományosan olcsó parókával a fejükön, festett arccal és miniszoknyában búcsúztathatják. Így beöltözve az utcákra vonulnak, megállítják az autókat, miközben mindenféle szexi táncokat parodizálnak. Az autósoknak aprópénzt kell adniuk, ha tovább akarnak menni.
- Ecuádori szokás papírból és használt öltözékből elkészíteni annak az embernek a hasonmását, aki az év folyamán az idegeikre ment. Időhiány miatt elég egy fénykép is. Népszerűek a politikusok és hírességek hasonmásai gyakran életnagyságban elkészítve. Éjfélkor aztán az ünnepi tüzijátékkal egyidőben ezeket megyújtják és elégetik.
- Peruban a hagyományok szerint mindenkinek tiszta lappal kell kezdenie az új évet. Ezért nem ritkaság, hogy az utcán verekszenek a szomszédok, ismerősök, de még az alkalmi járókelők is.
Hiszen a vitás ügyeket egyenlíteni kell, mielőtt az óra tizenkettőt üt!
- Bár Kínában az új esztendő néhány héttel később kezdődik, a nagyvárosokban nem idegenkednek a december és január derekán történő újévi ünneplésektől.
- A Fülöp-szigeteken nem esznek baromfit, világos ruhákba öltözködnek, melyeken a pénzt jelképező pöttyök, vagy körök vannak. A filippínók éjfélkor megesznek 12 darab mazsolát és műanyagból, illetve papírból készült kürtöket fújnak, edényeket és serpenyőket ütögetve zajoskodnak, hogy elűzzék a balszerencsét és a rossz szellemeket.
- Ausztriában az újév napját a bécsi Szent István-székesegyház harangzúgása köszönti, majd Strauss Kék Duna keringője. Hagyományos újévi esemény a Bécsi Filharmonikusok újévi koncertje.
- Szilveszterkor az észtek hét, kilenc, vagy tizenkét féle ételt esznek, mert a babona szerint minden egyes elfogyasztott étel új erőt ad nekik a következő évben. Az ételből azonban valamennyit meghagynak elhunyt szeretteik szellemeinek, akik Szilveszter napján meglátogatják őket.
- Finnországban a cink olvasztásával jósolják meg a következő év eseményeit. Ma már a cink helyett gyakrabban viaszt használnak.
- Minden nemzetnek megvan a kedvenc filmje, mely nélkül a szilvesztert el sem tudja képzelni. Németországban ilyen film a Sketch Dinner for One című brit komédia, melyet már 1972-től sugároznak. Paradox módon Nagy –Britanniában ez a film aránylag kevésbé ismert.
- A görögök szilveszterkor az ünnepi mandulás kalácsban keresik a pénzérmét és éjfélkor minden lámpát eloltanak és becsukják szemeiket. Akkor nyitják ki újra, amikor a lámpák újból felgyulladnak, ami az új év és új fény kezdetét jelenti.
- Írországban hagyomány friss kenyérrel kopogtatni a házaknál,jhogy egész év folyamán elegendő étel legyen.
- A temperamentumos olaszok piros alsóneműt vesznek fel, s éjfélkor minden harangütésnél megesznek egy kanálnyi lencsét, hogy gazdagok legyenek. Ezután puszit adnak egymásnak, hogy a szeretetben sem szenvedjenek hiányt.
- Újév első napján a román gyerekek újszülött kisbáránnyal járják az utcákat. A bárányka mindenkinek szerencsét hoz, aki megsimogatja. A gyerekeknek ez egy kevés aprópénzt hozott, mert a simogatásért fizetni kellett.
- Az orosz és szerb családok újévkor megajándékozzák egymást. A pravoszlávok az újévet január 14-én ünneplik.
- Ukrajnában szintén kétszer van újév. Az első inkább a karácsonyi hagyományokhoz kapcsolódik, a második január 7-én van.
- A világ legnagyobb tüzijáték show-ja Dubajban, a világ legmagasabb Burj Khalifa nevű épületén látható.
Forrás: wikipedia, svet.sme.sk, pravda.sk,