A szülés utáni nap
Valószínűleg egész nap a kórházban lesz, illetve tovább, ha császármetszést alkalmaztak, vagy a babának különleges megfigyelésre van szüksége. Tehát...
- Kérjen tanácsot a védőnőtől, vagy tapasztalt anyukától.
- Számítson rá, hogy rettentő fáradtnak érzi majd magát. A vajúdás nehéz.
- Ölelje át gyermekét. A bőrrel való érintkezés megkönnyíti a szoptatást és erősíti a köteléket ön és a kisbaba között.
- Élvezze a büszkeséget, az örömöt és az izgalmat, még ha fáradt is.
- A pelenkát ne dobja félre azonnal! Várjon néhány pillanatot, miután kibontotta a füleket - a levegő fuvallat a csecsemőt pisilésre késztetheti. Engedje, hogy a pelenka fogja fel azt, ne a csere pléd, vagy éppen az ön pólója, ha fiúról van szó!
- Legyen gondoskodó ’saját testével’ is. Fogadja el a felkínált fájdalomcsillapítót; üljön párnára; vegyen relaxáló meleg fürdőt. Ha meleg vizet önt a gát területére pisilés közben, enyhítheti a csípő érzést. Géztakaróval ellátott hűtőhatású gél lapokkal csökkenteni lehet az érintett terület fájdalmát, néhány anyuka pedig az arnica tabletták szedésére esküszik a szülés után.
- Készüljön fel a szülés utáni testére - a has lassan fog lejjebb ereszkedni és görcsöket is érezhet szoptatáskor, a méh összehúzódásakor.
- Ragaszkodjon a régi nagy nadrághoz és szülészeti párnákhoz. A szülés után több héten át vér és szövet (gyermekágyi folyás) távozik majd a testéből, ami eleinte olyan, mint ha menstruáció lenne.
Első nap otthon a kisbabával
Ezek a napok valószínűleg összemosódnak majd az éjszakai etetések és pelenkázások között, a szülő idegrendszere átáll. Tehát...
- Felejtse el a takarítást.
- Minden helyiségben alakítson ki helyet, ahová biztonságosan leteheti a babát, akár mózeskosárba, gyermekágyba, babakocsiba, vagy pihenőszékbe.
- Ne szégyelljen bármit megkérdezni a védőnőtől.
- Mindig legyen kéznél zsebkendő - előfordul, hogy síró érzése lesz. Beszélgessen el a védőnővel vagy a háziorvossal, ha ez az érzés két hétnél tovább tart.
- Egyezzenek meg partnerével egy jelben, amivel jelzik, ha el kellene küldeni a látogatókat.
- Aludjon, amikor csak jólesik. Ha úgy esik jól, egész nap maradjon ágyban.
- Vásároljon online a Tescóból, halmozzon fel készételeket, egészséges élelmiszereket és sok gyümölcsöt, zöldséget – ne feledkezzen meg a pelenkáról és törlőkendőről sem.
Az új kisamama egy hét elteltével
Alváshiány alakul ki. Tehát...
- Minden segítséget fogadjon el.
- Táplálkozzon megfelelően. Ha nem tesz így, még fáradtabbnak fogja érezni magát.
- Tartson ki a szoptatással. Minden nap, amit megoldott ezekben a korai hetekben, mindkettőjük számára bónusz. Kérjen támogatást és tanácsot a védőnőtől vagy gondozónőtől, tudakolja meg, működik-e szoptatástámogató csoport a közelben.
- Ismerkedjen meg gondozónőjével, aki a védőnőt fogja váltani egy-két hét után.
- Igyon sok vizet. Alapvetően fontos, hogy szoptatási időszakban hidratált maradjon.
Az új kisamama egy hónap elteltével
Kezd belejönni, kisbabája minden nap egyre több mindenre reagál – az első mosoly is megjelenhet, igaz ez tipikusan két hónapos kor körül szokott bekövetkezni.
- Minden nap menjen ki a házból. Menjenek el a gondozó állomásra, hogy megmérjék a kicsit, beszéljen meg mindent, ami kicsit is aggasztja, a gondozónővel, találkozzon más anyukákkal.
- Lépjen be egy anya-bébi klubba.
- Legyen felkészülve a baba növekedésére – és étvágyára, ami együtt jár vele.
- Hat hete van, hogy bejegyeztesse a születést, tehát ha eddig nem tette meg, menjen el az anyakönyvi hivatalba.
- Kérje meg partnerét, hogy segítsen. Minél több mindent megtesz, annál magabiztosabb, hozzáértőbb lesz és részesnek érzi magát.
Három hónap eltelt
Gratulálok! Készen áll, hogy felfedje azokat a szülői L-lapokat!