Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Akkor sem kell tőle félni, ha fogyókúrázik. Éppen ellenkezőleg. A szőlő a vitaminok, ásványi anaygok és antioxidánsok gazdag forrása. Ez az oka annak, hogy nagyon sok ételrecept egészséges és hasznos összetevőjének tartják.
100 gramm szőlő a következőket tartalmazza:
A szőlő további jó tulajdonsága kétségtelenül az, hogy mintegy 82 % vizet tartalmaz, így biztosítja a szervezet hidratáltságát.
Resveratrol – a szőlő legnagyobb ereje
A szőlő tele van erős antioxidánsokkal – polifenolokkal. Ezek egyike a szőlőbogyó héjában levő resveratrol. Éppen ezért a szőlőt héjával együtt kellene enni, vagy pedig smoothie formájában. A resveratrol ereje képes lassítani a daganatok növekedését elsősorban a mellben, de a gyomorban, nyirokrendszerben, vastagbélben, illetve bőrrák esetében is. A resveratrolnak gyulladásgátló hatása van, csökkenti a szív-és érrendszeri betegségek kockázatát, védi az ereket a káros koleszterollal szemben, erősíti az immunrendszert, sőt, enyhíti az aknét.
A szőlőben levő kálium a helyes szívműködés fontos alkotóeleme, csökkenti az agyérkatasztrófa kockázatát, segít a megfelelő csontsűrűségének megtartásában. Egyen sok szőlőt, ha görcsök kínozzák.
A szőlőben levő sok rostanyag és magas víztartalom megmozgatja a lusta beleket és megszünteti a székrekedést. Viszont ha túlzásba viszi a szőlőfogyasztást, akkor hasmenést okozhat.
A szőlő lutien és zeaxantin antioxidánsokat tartalmaz, melyek semlegesítik a szabad gyököket, ezáltal védik a szemet az időskori makula-degeneráció (sárgafoltsorvadás), a hályog és az ideghártya károsodása ellen. Az asztmásoknak enyhülést hoz, mert megnedvesíti a nyálkahártyát, így könnyebb lesz a légzés.
A szőlőmagok segítenek a gyógyulásban
A szőlőmagvak nagyon nagy mennyiségben tartalmaznak az egészségre hasznos aktív anyagokat. Amennyiben kiköpi a magvakat, saját magától vonja meg az A-, E-, C-vitaminokat, a B-vitamincsoport vitaminjait, de a kalciumot, magnéziumot, vasat és a káliumot is. A szőlőmagvak omega-3 zsírsavakban is gazdagok.
A szőlőmagvak antioxidáns hatással rendelkeznek. A szervezetben semlegesítik a szabad gyököket és ezzel megelőzik a gyulladásokat, érrendszeri betegségeket, rákos daganatok kialakulását. A szőlőmagban levő alfa-linolén aminosav csökkenti az infarktus kockázatát, illetve az érelmeszesedést. Egyen szőlőmagot akkor is, ha magas vérnyomásban szenved, veseproblémái, vagy duzzadásai vannak. A szőlőmagok lassítják a sejtek öregedését, tehát a bőrt is képesek fényesen és jelentős ráncok nélkül tartani. Gyógyír a fáradt szemnek, de a fájdalmas aranyérnek is.
A szőlőt magvaival együtt rágja meg, akkor is, ha fogyni akar, vagy ha éppen egy betegség után van.
Cukorbetegség esetén sem kell lemondania a szőlőről. A biztonság kedvéért azonban kérje ki kezelőorvosa tanácsát.
A dinnyemagok is egészségesek, készítsen belőle teát!
A szőlőmagolaj kisimítja a ráncokat és a hajat
A szőlő magvaiból egyedi szőlőmagolajat készítenek, mely hasonló hatással bír, mint maga a szőlőmag. Egy liter szőlőmagolajhoz megközelítőleg 200 kg szőlőt kell kipréselni, ami kb. 20 kg magot eredményez. A szervezet a szőlőmagolajat könnyen feldolgozza, akár elfogyasztjuk, akár magunkra kenjük. A szőlőmagolaj a bőrbe masszírozva erősíti azt, hajunk fényesebb és lágyabb lesz a szőlőmagolaj-pakolás után. Az égési sebeket és kisebb sérüléseket kenje be szőlőmagolajjal -gyorsabban gyógyulnak. Jótékony hatású ekcéma és pszoriázis (pikkelysömör) esetében is, mivel a száraz bőrben megtartja a nedvességet.
A szőlőcukor energiabomba az agynak
A szőlőcukor, vagyis a glükóz, nagyon gyorsan felszívódik a vérbe és ezért fáradtság és jelentős pszichikai terhelés esetén azonnali energiaforrást jelent. A glükóz fontos az agytevékenység szempontjából, gyorsítja a betegség utáni felépülést, az étvágytalanság ellenszere. Az idős és beteg embereknek, sportolóknak szőlőcukrot kellene enniük, de egy vizsga, vagy igényes pszchikai teljestímény előtt is fogyasztani kellene.
A cukorbetegeknek viszont kerülniük kellene szőlőcukor fogyasztását. Pozitív hatásait ne vigyük túlzásba, mert a feldolgozatlan mennyisége zsír formájában rakódik le.
Tudta, hogy...
...agyunknak napi 110 – 130 gramm glükózra van szüksége?
A szép mosolyért egyen szárított mazsolát
Édeset enne? Csipegessen szárított mazsolát. A maszolában levő koncentrált glükózzal elűzi az édesség utáni vágyódását és fáradtságát is. Ezen felül:
Ne feledje azonban, hogy a szárított mazsola ugyan egészséges, de édes, és nagy mennyiségben kedvezőtlen hatással lehet az alakjára.
A szőlőlé enyhíti a reggeli rosszullétet
A reggeli rosszullétekkel küszködő leendő anyukákat éppen egy pohár reggel elfogyasztott higított szőlőlé szabadíthatja meg a szenvedéstől. A szőlőlé megnyugtatja a gyomrot és a szervezetnek ásványi anyagokat és energiát ad.
Otthon is elkészítheti a szőlőlevet egyszerűen gyümölcsprés segítségével. Ha nincs otthon gyümölcsprés, mixelje szét a szőlőbogyókat és sűrű szitán passzírozza át. A hűtőben tárolja és legkésőbb 48 órán belül igya meg.
A reggeli rosszullétek veszélyeztethetik a kismamát és a gyermeket is
Tisztítókúrához szőlődiéta
A szőlő ideális a szervezet méregtelenítéséhez. Az egészséges életmód érdekében váltogassa más gyümölcsökkel. Szervezetünknek időnként jót tesz egy kétnapos méregtelenítő szőlőkúra. Ezalatt naponta két kiló szőlőt fogyaszthat, vagy 1,5 kg szőlőt és 1 liter szőlőlevet. Bár a szőlő tele van vízzel, ne felejtsen el meginni legalább 1,5 liter vizet. A szőlő eltelít és energiát ad, megmozgatja a beleket, serkenti a vesék működését. Készüljön fel hát arra, hogy gyakrabban látogatja majd a toalettet. Két nap múlva azonban két kilóval könnyebb lesz.
A szervezetet az ilyen szőlőkúra leterheli, ezért ne tartsa 3 napnál hosszabb ideig és évente ne több, mint 4 alkalommal.
Forrás: womenshealthmag.com, medicalnewstoday.com, womenhealthnetcs.netlify.com, supergreens.sk, zdravie.sk