Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Amikor grillezésről van szó, a legtöbb embernek rögtön a szaftos húsok, hamburgerek, kolbászok jutnak az eszébe. Pedig ezzel az eljárással fantasztikus, ínycsiklandó zöldségételeket is készíthetünk. Csak egyszerűen vágjuk fel a zöldségeket kisebb darabokra, locsoljuk meg olívaolajjal, és már mehetnek is a rácsra. Akár elő is süthetjük ezeket a grillezés előtt, de ez a lépés ki is hagyható.
Ha szeretnénk elnyerni a grillezés királya címet, néhány dologra feltétlenül oda kell figyelnünk. Itt nem csak a tökéletes pác elkészítésére gondolunk, hanem a minőségi hozzávalókra és a megfelelő előkészítésre.
Tisztítsuk meg a grillsütőt használat előtt. Nincs is annál rosszabb, mint amikor a frissen elkészített étel átveszi az előző kerti sütögetésből a rácson maradt ízeitt. Főként, ha vegetáriánus ételt készítünk ott, ahol korábban hússzeletek sültek.
Állítsuk a sütőt a megfelelő hőfokozatra. Teszteljük is le: rakjuk a kezünket 10-12 cm-es távolságra a grilltől – ha elértük a kellő hőfokot, akkor nagyjából 5-6 másodpercig tudjuk kényelmesen fölötte tartani a tenyerünk. Ha hamarabb el kell venni a kezünket, a grill túl forró, és könnyen megéghetnek rajta a zöldségek.
Tűzzük nyársra a kisebb darabokra vágott zöldségeket, például a csiperkegombát vagy a hagymát. Ezzel megelőzzük, hogy beessenek a rácsok között a tűzbe.
Minél egyszerűbb, annál jobb. A grillezett zöldségek fűszerezése nem nehéz feladat. Csak sóra és feketeborsra van szükségünk, és ne feledjük a minőségi olívaolajat, esetleg citromlevet. Megszórhatjuk frissen felvágott fűszerekkel, például oregánóval, rozmaringgal, kakukkfűvel. Végül adhatunk hozzá balzsamecetet vagy házi készítésű pestót.
A vegetáriánus barbecue legnagyobb sztárja a kukorica. Kétféleképpen készíthetjük el. Először megvajazzuk, majd a grillre helyezzük, és 10 percig forgatás közben sütjük. A másik mód, hogy a leveleket nem hántjuk le, csak kissé elemeljük a csőtől amíg meglocsoljuk olívaolajjal, majd így tesszük rá a rácsra.
A formájának köszönhetően ez a gombafajta kiválóan grillezhető. Megsüthetjük frissen, kis olívaolajban megforgatva, vagy pácolhatjuk is. Nagy előnye, hogy az sem baj, ha kicsit tovább hagyjuk a rácson, nem fog túlsülni.
3. Padlizsán
A zamatos, grillezett padlizsán elkészítésének az a titka, hogy vékony szeletekre kell vágni, majd beáztatni egy kis sós vízbe közvetlenül sütés előtt. Ha így készítjük el, akkor a padlizsán kívül ropogósra sül, de belül krémes marad.
4. Cukkini
Ha meggrillezzük a cukkinit, kellemes, édes ízt kap. Facsarjunk rá pár csepp citromot sütés előtt, így nagyon izgalmas aromát kap.
5. Hagyma
Sütve és karamellizálva is fantasztikus, de talán grillezve a legjobb. A vegetáriánus saslikot el sem tudjuk képzelni nélküle!
6. Brokkoli
Szedjük szét kisebb rózsákra, öntsünk rá pár csepp olívaolajat, szórjuk meg csilivel és már mehet is a grillre. Az apró, fűszeres brokkolifejek a kerti sütögetések legkapósabb darabjai.
7. Káposzta
Elég szokatlannak tűnik, de a káposzta finom, édeskés ízt kap grillezés után, néhol ropogós, átsült részekkel, néhol pedig puha, kellemes textúrával. Süssük kb. 10-15 percig.
Az a fontos a grillezett paprika elkészítésénél, hogy szó szerint leégessük róla a külső héját, amit le is tudunk húzni róla. Sütés előtt olajozzuk meg, így majd könnyebben el tudjuk távolítani az égett réteget. A maradék, amit ehetünk a paprika belső része, ami finom édes és krémes.