Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Ajánlott a kókuszolajat és az abból készült termékeket a napi táplálkozási rutinunk részévé tenni, de oda kell figyelnünk arra, hogy ne vigyük túlzásba a fogyasztását.
A kókuszolaj rendkívül jól eltelít, ezért kevésbé fogjuk kívánni az édességet és a nassolnivalót az étkezéseink közt, így könnyedén megszabadulhatunk néhány fölösleges kilótól.
A kókuszolaj kb. 50%-ban tartalmaz laurinsavat, az ebben az összetevőben gazdag étrend remekül szabályozza testünk koleszterinszintjét.
A kókuszolajnak az oregánó olajhoz hasonlóan antibakteriális, gomba- és vírusölő hatása van, ezért kiválóan használható akné kezelésére. Segít a sebhelyek begyógyításában és serkenti a bőr kollagéntermelését. Az arc tisztítására és sminklemosásra is alkalmazható. Halványítja a bőröregedés jeleit, és puhává, frissé varázsolja az arcbőrt.
Az Alzheimer kórt 3-as típusú diabéteszként is szokták emlegetni. Úgy gondolják, hogy az Alzheimer kialakulása a nagyfokú elhízással és a 2-es típusú cukorbetegséggel hozható összefüggésbe. A kókuszolaj tele van ketonokkal, amelyek segíthetnek életben tartani az idegsejteket és támogatják az agyműködést.
Szárított kókuszból nyerik ki, majd finomítják, fehérítik és szagtalanítják. A finomított olaj teljesen ízetlen, nem érezhető benne a kókuszaroma, ellenállóbb a magas hőmérséklettel szemben és kiválóan alkalmas sütéshez. Nem annyira „tiszta” mint a nyers kókuszolaj, de tartalmaz zsírsavakat és tápanyagtartalmát tekintve nem sokban különbözik a szűz kókuszdió-olajtól.
Az üzleteinkben árult kókuszolajok többnyire finomítottak, ha mégsem, az mindig fel van tüntetve a csomagoláson. A finomított olajok sem mind egyformák, hatalmas lehet a minőségbeli különbség köztük, ezért válasszunk nem hidrogénezett, kémiai eljárás nélkül, természetes körülmények között kezelt olajat.
A finomított olaj általában olcsóbb, mint a szűz változat, ezért ha szeretnénk egy kicsit spórolni, válasszuk ezt a gazdaságosabb terméket.
A kókuszolaj rendkívül hasznos megoldás, ha nem akarjuk feladni a kedvenc sültjeink fogyasztását, de szeretnénk kicsit egészségesebben étkezni.
A szűz kókuszolajat mechanikusan préselik ki a friss, nyers kókuszdióból, mindenféle kémiai kezeléstől mentesen. A feldolgozási módszertől függően a kókuszaroma közepesen vagy akár intenzíven is érezhető. A nyers argánolajhoz hasonlóan, amelynek kellemes, a diófélékre jellemző íze van, a magas minőségű, nyers, finomítatlan kókuszolajnak is van egy jól meghatározható, kókuszos íze és illata.
Rengeteg különböző márkájú és típusú kókuszolajat lehet kapni a szupermarketekben. A termékek ára függ a gyártási módszertől, a származási helytől, a csomagolástól és a marketingtől egyaránt. A legmagasabb ár nem feltétlenül áll összefüggésben a legmagasabb minőséggel. Választás előtt ezekre a paraméterekre érdemes odafigyelnünk:
Szín – szilárd állapotban fehérnek, folyékony állapotban pedig áttetszőnek kell lennie. Bármilyen más árnyalat arra utalhat, hogy a termék romlott vagy szennyezett.
Aroma – a szűz, finomítatlan olaj illata és íze a kókuszéhoz hasonló. Ennek ellenére az aromának nem szabad, hogy erőteljes, esetleg pörkölt vagy füstölt íze legyen. Ez annak a jele, hogy nagyon magas hőmérsékletnek tették ki, ezáltal elvesztette a tápanyagtartalma jelentős részét. Ha éppen ellenkezőleg, a termék teljesen íz- és szagtalan, akkor valószínűleg finomították.
Ár – a magas ár nem egyenlő a magas minőséggel. Ha van rá lehetőségünk, nagyobb kiszerelésben vásároljuk meg, mert ez a leggazdaságosabb formátum.
A kókuszolajat nem kell hűtőben tárolni, de helyezzük sötét helyre, védve a közvetlen napfénytől, így akár 2 évig is eláll. A hőmérsékletváltozásra gyorsan reagál, 25°C fok fölött folyékonnyá válik, ha pedig betesszük a hűtőbe, rövid idő alatt ismét megszilárdul.