Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A szomszéd erkélyét minden évben virágzó muskátlik borítják be, így idén Ön is elhatározta, hogy sajátja is hasonlóan szép lesz? Lásson hozzá bátran, de kellő megfontoltsággal! Praktikus tanácsokkal szolgálunk, melyeket érdemes betartania. Jutalmul egészen őszig üldögélhet a tarka színekben pompázó, illatozó erkélyén.
A záporvirág annyira kedveli a napot, hogy borús időben nem is nyílnak ki virágai
A sokéves nemesítéseknek köszönhetően az erkélyen termesztett virágok gyökérzete igénytelen. Tetszése szerint választhat számukra klasszikus vagy függőcserepet, illetve a kúszó és csüngő növények számára az erkélykorlátra erősített virágládát. Fontos, hogy a cserép alatt legyen alátét, mely felfogja a cserépből kicsorgó felesleges vizet, amit szükség esetén kiönthet az alátétből.
Azok számára is van ötletünk, akiknél még a kaktusz is kiszárad: a folyamatos öntözést biztosító virágcserepek jelentősen megkönnyítik az erkélyen lévő virágok ápolását. A locsolás automatikusan történik, Önnek csak a vízszintjelzőt kell figyelnie, mely egy-két héten belül jelzi a víz utántöltésének szükségességét.
Ha erre sem vállalkozik, legalább a Tescóban vásárolt, vágott virágot tegye vázába és helyezze az asztalra.
Az erkélyen nevelt virágoknak nem kell nagy tér, viszont annál inkább igénylik a minőségi földet és a trágyázást. A virágokat ültesse speciális virágföldbe, melynek tápanyag-összetevői biztosítják a növények fejlődését és hosszan tartó virágzását. A boltokban sokféle, és az egyes növényfajtákra speciálisan kifejlesztett föld kapható, például muskátlira, petúniára, egynyári virágokra.
A bársonyvirág (büdöske) elriasztja a rovarokat, ezért „természetes rovarriasztónak“ is nevezik
Az erkély virágait locsolja mindig állott vízzel, melyet közvetlenül a virágok mellett is tárolhat. A forró nyári napokon akár naponta kétszer is öntözhet – reggel és este, egyébként elegendő naponta egyszer, és a hűvös napokon csak akkor, ha a cserép felszínén a föld kissé száraz. Napos időben ügyeljen arra, hogy a víz ne maradjon a virágok levelein, mert a napsugarak kárt tehetnek bennük.
A trágyázást végezze a csomagoláson levő utasítás szerint. Megéri rendszeresen trágyázni – a virágok sokáig és gazdagon nyílnak majd.
A lobélia igénytelen növény, de naponta kétszer kell öntözni
A virágzást a locsolás és trágyázás mellett elősegíti a hervadó és elnyílt virágok eltávolítása is. Így a növény nem a magképzésre, hanem az új virágrügyek növekedésébe fekteti energiáját.
A petúnia elszáradt virágait naponta távolítsa el, ezzel is elősegíti az új virágok képződését
A tapasztaltabb balkonkertészek már tudják, hogy a virágokat nem egyéni tetszésünk szerint kell megválasztani — sokkal inkább fontos szempont az erkély fekvése. Némely növény a közvetlen napot kedveli, más növények a félárnyékot, némelyik érzékeny a szélre vagy az esőre. A szél általában letöri a fiatal hajtásokat és virágokat, ezért egyik növénynek sem kedvez. A szeles erkélyekre válasszon alacsonyabb növésű és erősebb növényeket.
A déli fekvésű erkélyre szinte reggeltől estig tűz a nap és ezt jól tűri a:
Muskátli – a balkonok klasszikus virága kedveli a napot, de a szelet nem, ezért óvjuk tőle.
Záporvirág – a nap királynője tarka virágait csak napsütésben tárja ki. Borult időben virágszirmai összecsukódnak.
Verbéna vagy vasfű – a szeles helyet is jól tűri, de nem szabad túlöntözni, mert elpusztul.
Petúnia – napkedvelő, de a szél és az eső árt neki, ezért szélvédett helyre tegyük.
A szegfű is kedveli a napot
A déli fekvésű erkélyen jól érzi magát a petúnia, a cseppecskevirág, a bársonyvirág, a levendula, a leander és a citrusok.
Az első reggeli napsugarakat, a kora délelőtti meleget és a kellemes délutáni árnyékot a következő növények kedvelik:
Bakopa – főleg függőcserepekben mutatós.
Kerti iszalag – igénytelen futónövény, mely kedveli, ha gyökerei a vízben, levelei a napon vannak. Vigyázzon a túlöntözéssel!
Lobélia – az apró virágok fejlődéséhez elegendő napfényre van szüksége.
Margaréta – igénytelen növény, kezdő kertészeknek is ajánlják.
Begónia – a közvetlen napsütés ártalmas számára, de a mérsékelt napsütés kedvez a virágzásnak.
Az említett virágoknak a nyugati fekvésű erkély is megfelel. A felsoroltakon kívül ültethet még ide árvacsalánt, rózsát, kakassarkantyút, petúniát, díszcsalánt.
A díszcsalán gyönyörű leveleivel minden keleti és nyugati fekvésű erkély éke
A kevésbé napsütött erkélyen is lehetnek gyönyörűen nyíló virágaink. Az északi fekvésű erkélyt a következő virágok tehetik szebbé:
Begónia – a csüngő vagy egyenes növésű, bőséges, telt virágzatú növény kellő nedvességet igényel, de érzékeny a túlöntözésre.
Árvácska – a tarka, alacsony virágok ellenállóak a tavaszi fagyokkal és a széllel szemben is.
Az árvácskának több, mint százféle szín- és méretváltozata létezik
Borostyán – az örökzöld kúszónövény kívülről és belülről is szebbé teszi erkélyét, akkor is, ha nagyon kevés napsütés éri, de akkor is, ha egész nap a tűző napon van. Egyetlen dologra van szüksége – ez pedig az elegendő nedvesség.
Fukszia – a forró napsugarakkal szemben sokkal inkább előnyben részesíti a félárnyékot és a rövid délutáni napot. A virágzás érdekében más fajokkal ellentétben gyakoribb trágyázást igényel.
Az északi fekvésű erkélyt a díszdohány, a nebáncsvirág, a hortenzia, a meténg és a díszfüvek is kedvelik.