Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Az allergia általában már a gyermekkorban megjelenik, de nem ritka, hogy felnőtt és idősebb korban okoz kellemetlen tüneteket. Amikor a szervezet egy bizonyos anyagra túlérzékenyen reagál, nagy mennyiségű hisztamin kezd termelődni és ez külsőleg különféle allergiás reakcióban nyilvánul meg:
Ezeket a tüneteket kísérheti fáradtság, fejfájás, olykor hőemelkedés.
Az allergia típusai:
Olvassa el, hogyan lehet megkülönböztetni a nátha, influenza és az allergia tüneteit
Az allergiát gyógyszerekkel kezelik. Sürgős és súlyos esetben segíthetnek a patikákban recept nélkül kapható gyógyszerek, szem- és orrcseppek, illetve sprayk. Keresse fel az allergológus orvost, ha az allergia rendszeresen, nagyon erős tünetekkel kínozza önt. Az orvos tesztekkel kivizsgálja, milyen típusú allergiáról van szó, és előírja a gyógyszeres vagy hiposzenzibilis kezelést.
Az allergia tüneteit azonban a gyógyszeres kezelés mellett támogató jellegű, házi módszerekkel és eszközökkel is enyhítheti.
Rendkívül fontos, hogy az allergénekkel harcoló szervezet naponta legalább 2 liter folyadékhoz jusson. A megfelelő hidratáció elsősorban a veséket segíti abban, hogy a szervezet könnyebben megszabaduljon a túl sok hisztamintól és allergéntől. Igyon tiszta vizet és zöld teát.
Egészségünk szempontjából meghatározó az étrend. Befolyásolja a hangulatot, a teljesítőképességet, a bőrt, természetesen a testsúlyt és a lelkiállapotot is. Fontos szerepe van abban, hogy az allergia lefolyása alatt hogyan érzi magát. Az allergiás tünetek megnyilvánulásakor ne fogyasszon allergiát okozó ételeket, de olyanokat sem, melyek ártanak önnek:
„Allergia esetében legjobb, ha étrendünkből teljesen mellőzünk minden édességet, az édes italokat és ételeinket nem édesítjük,“ — tanácsolja a Hello Tesco táplálkozási tanácsadója. „A májműködést az első, friss tavaszi zöldségek fogyasztása is segíti, mint pl. az újhagyma, metélőhagyma, petrezselyem, fejes saláta és jégsaláta. Naponta igyon citromos vizet, egyen zöldséglevest, és a húsok helyett inkább halakat, feltéve, ha nem allergiás a halra.“
Eldugult orral és viszkető szemekkel talán nincs kedve a tornához, de vegyen erőt magán, naponta legalább fél óra erejéig. Ennyi intenzív aktivitás ugyanis jelentősen csökkentheti az allergiás tüneteket. Feltételezhetően ez azért van, mert testünkben tornázás közben gyulladásgátló anyagok képződnek, melyek az allergiás tüneteket természetes módon enyhítik.
A C-vitamin természetes antihisztamin, melynek nincs mellékhatása. Ne várjon tőle azonnali csodát, de segít a kellemetlen tünetek visszaszorításában. Ajánlatos napi 2 gramm C-vitamin fogyasztása, lehetőleg természetes formában. Nagyon sok természetes C-vitamint tartalmaz a paprika és a savanyú káposzta.
Az allergia tüneteit a gyógynövények is képesek enyhíteni. Hatóanyagaik visszaszorítják a bőr viszketését, az orr- és toroknyálkahártya, valamint a szem duzzadását, szabaddá teszik a légutakat.
VIGYÁZAT! A gyógynövények keresztreakció esetében súlyosbíthatják az allergiát, amikoris egy bizonyos anyagra allergiás, melyhez ön egy hasonló anyagot elfogyaszt tea, zöldség, vagy gyümölcs formájában. Ezért ami az egyikőnknek segít, a másikónknak árthat. A gyógynövények alkalmazásával kapcsolatban kérjen tanácsot orvosától vagy a gyógyszerésztől.
A rozmaring keresztallergiát okozhat.
Csalán
A csalántea tisztítja a szervezetet a méreganyagoktól, tehát az allergénektől is. Ajánlott szénanátha és ekcéma esetében.
Máriatövis
Ez a gyógynövény tisztítja a májat és a hisztaminnal is elbánik. Leghatékonyabb a belőle készült olaj, de a teát is fogyaszthatja.
Körömvirág
Ez a növény annyira hatékony, hogy hatóereje miatt a baktériumok elleni harcban használják és növényi antibiotikumként tartják számon. Külsőleg és belsőleg is alkalmazzák. Bőrallergiára használjon körömvirág kenőcsöt és igyon körömvirág teát.
Ginkgo biloba
Javítja a vérkeringést és szabályozza vérnyomást, segíti a sebgyógyulást, enyhíti a fejfájást, a fáradtságot, energiát ad és hangulatjavító hatása is van – mindezek miatt minden allergiában szenvedő kedveli, akit a nehéz légzés és egyéb tünetek kínoznak.
Fekete ribiszke
A fekete ribiszkéből vagy ribizliből készült kivonatok serkentik a mellékvesék működését és gyulladásgátló hatásuk van, ezért allergiaellenes teakeverékek alkotórészeként használja őket.
Nyírfa
A csalánhoz hasonlóan a nyírfának is jelentős tisztító ereje van. Serkenti a máj, a hasnyálmirigy és a vesék működését.
Vörös acsalapu
Ez a növény képes enyhíteni a légzési, köhögési problémákat és a fejfájást, de ne használják azok, akik máj-, vagy vesebetegségben szenvednek, illetve a várandós és szoptató anyukák sem.
Kakukkfű
Enyhíti a száraz köhögést. Nevelje virágcserépben, ágacskái a párologtatóban kellemesen illatosítják a levegőt, de természetesen teát is készíthet belőle.
A Tesco táplálkozási tanácsadója allergiaellenes hatása miatt a kamillát ajánlja. „Az allergiás tünetek ellen az oregánó és a majoránna is segít. Használja ezeket főzésnél ételeinek ízesítésére. A gyógynövényeket aromaterápia formájában is alkalmazhatja. Ne feledje, hogy a gyógynövényteákat maximálisan 3 hétig fogyassza, s ezután tartson egy hét szünetet,“ teszi hozzá az egészséges táplálkozás szakértője.
Forrás: izdravie.sk, webmd.com, www.zuzanasafarova.cz