Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Amíg probléma nélkül működik, nem foglalkozunk vele. Amikor viszont megakad, azt nagyon hamar megérezzük. Ne becsüljük alá azokat a jeleket, amelyekkel a szervezet ilyen esetekben jelez!
A nyirokrendszer feladata a káros anyagok elszállítása a szervezetből. Képzeljük el úgy, mint a vérkeringést, csak a vér helyett a nyirokerekben színtelen folyadék, nyirok áramlik. A szervezetben valamivel több nyirok van, mint a vér mennyisége. 5-6 liter nyirok áramlik át a szöveteken és megérinti a test minden sejtjét.
A káros anyagok a nyirokcsomókban gyűlnek. Az egész testben körülbelül 600 nyirokcsomó van. A nyirokcsomókban találhatók a limfociták, vagyis azok a speciális fehérvérsejtek, melyek védik a szervezetet és harcolnak a fertőzésekkel. Amikor vírus kerül a szervezetbe, a fehérvérsejtek szaporodni kezdenek, hogy megakadályozzák a vírus bejutását a vérbe.
Ha túl sok méreganyag támadja meg a szervezetünket, a nyirokrendszer túlterhelt lehet. A nyirokcsomók eldugulnak, és a szervezetben gyűlnek a hulladékanyagok. A nyirokrendszer zavarára utaló tünetek az alábbiak lehetnek:
A nyirokrendszer hosszútávú elhanyagolása különböző betegségek kialakulásához vezethet – artritisz, rákos megbetegedés, bélgyulladás, nőgyógyászati problémák, nyiroködéma (alsó végtagok duzzadása, elefánt láb).
A vérkeringést a szív hajtja. A nyirokrendszernek nincs ilyen pumpája. A nyirok áramlását csak az izmok összehúzása biztosítja, ezért nagyon fontos, hogy naponta legalább pár percet tornásszuk és mozogjunk. Elég egy rövid séta, kocogás, néhány guggolás vagy egy kis ugrálás.
A nyirokrendszert nagyban tehermentesítjük az étrendváltozással. A cukrok és a fehérjék emésztés közben könnyen bejutnak közvetlenül a vérbe. A zsírok útja azonban előbb a nyirokereken át vezet. Kerüljük tehát a zsíros ételeket, a tejtermékeket, a vörös húsokat és a finomított élelmiszereket. Fogyasszunk inkább friss zöldséget és gyümölcsöt. Az étrendünkbe iktassuk be például a lencsét, babot (nem konzervben) vagy zabpehelyt.
Az eltömődött nyirokrendszer méreganyagok elleni harcában segíthet a szauna és a gőz. A káros anyagok a bőrön keresztül távoznak az izzadsággal együtt, és a nyirokrendszer megkönnyebbül. A nyirok hatékony áramlásának érdekében váltogathatjuk szaunát a hideg zuhannyal.
Megfelelő mennyiségű víz fogyasztása a nyirokrendszeri zavarok esetén kulcsfontosságú. Édes üdítők helyett igyunk tiszta langyos vizet. A vizet ízesíthetjük például citrommal. A víz támogatja a nyirok szabad áramlását az erekben.
Ha a nyirokrendszer megfelelően működik, a mi közérzetünk is jó.