Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A legtöbb anyuka ösztönösen ’baba beszédet’ használ, amikor a kicsivel kommunikál – ez lágyabb, hangsúlyosabb, magasabb hangzású beszéd (olyasmi, amit felnőttként sohasem gondolt volna, hogy használni fog), és olyan speciális babaszavakat tartalmaz, amelyek például a kutya hangját utánozzák, mint a "vaú-vaú". Ha ezeket a babának mondogatja, hozzásegítheti őt a korai nyelvi fejlődéshez.
Amikor a kicsi 12 -18 hónapos, érdemes elkezdeni rendes szavakat használni, ez jobb alapot biztosít a később gyorsan fejlődő nyelvi készségekhez.
Olvasás a kicsinek fontos lehetőség, mivel azt fogja megtanulni belőle, hogy a szavak igazán kellemes dolgok. A kicsi örömmel figyeli majd az arcát, hallgatja a hangját, amikor olvas neki, vagyis olyan sok arckifejezést használjon mesélés közben, amennyit csak tud. Valószínűleg megpróbál majd ’bekapcsolódni’, ahogy a mesét olvassa. Amikor együtt olvasnak egy könyvet, hozzásegíti a kicsit, hogy figyelmét összpontosítsa (pár percig legalább!), ami a koncentráció fejlődéséhez lesz hasznos.
Jó ötlet, ha időnként abbahagyja a mesélést, megbeszélik a történetet és a képeket, ettől könnyebben megérti, mire való az olvasás. A mesélés ráadásul kiváló alkalom, egy kis barátkozásra, összebújásra.
Csevegés A kicsi természetes módon tanulja a nyelvet hallás után, úgyhogy beszéljen minden nap - ha lehet közvetlenül hozzá intézve!
Éneklés Ösztönözze a kicsit, hogy együtt énekeljenek dalokat és cselekvési rímeket - imádni fogja, ahogy megtanulják a cselekedeteket a gyermek mondókában, mint a Kis teáskanna vagyok, vagy az Ici-pici pók.
Értelmezés Amikor a kicsi mozdulatokat tesz a hűtőszekrény irányába, mert inni szeretne, öntse a kívánságot szavakba, például: "Azt hiszem, gyümölcslevet szeretnél".
Olvasás Bújjanak össze mesemondáshoz – ha lehet, minden nap.
Játszanak játékot Fejlessze a kicsi figyelmét oly módon, hogy megnevez egyszerű tárgyakat és kéri a kicsit, mutassa meg, hol van. Készüljön rá, hogy segítséget tudjon adni, ha kell.