Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Mivel a bárány a minőségi húsok közé tartozik, ez meglátszik az árán is – egyrészt ez az oka annak, hogy ritkán vásároljuk, másrészt pedig a hús aromáját és szagát illető előítéletek, hiszen azt nem mindenki kedveli. Pedig szervezetünk megérdemelné, hogy gyakrabban szerepeljen étrendünkben. A bárány húsa nemcsak omlós minősége miatt tűnik ki, de tele van olyan ásványi anyagokkal, melyek elősegítik a szervezet egészséges működését. Ami pedig a hús kellemetlen szagát illeti, ettől hatékonyan és egyszerűen megszabadulhatunk. Ráadásul a bárányhús gazdaságos, mert nincsenek belőle hulladékok, hasonlóan, mint a marhabélszín és a sertés szűzpecsenye esetében.
A bárány húsa nagyon egészséges és egy egész sor alapvető tápanyagot tartalmaz. Jelentős mennyiségű gyulladásgátló omega-3 zsírsav és oleinsav van benne, melyhez leggyakrabban az olívaolaj által jut szervezetünk, ami fontos az egészséges szívműködéshez.
A bárányhús könnyen emészthető és ezért a a baromfi és nyúlhús mellett a kisgyermekek hozzátáplálásában, az első húsételek beiktatásakor is ajánlott. Különféle diéták, emésztési problémák és magas koleszterinszint esetében is ajánlott. A bárányhús könnyen emészthető vasat tartalmaz, ezért a vérszégénységben szenvedőknek is javasolják. A húsban sok B-vitamin van, mely kedvezően befolyásolja az idegrendszer működését és az anyagcserét. Említésre méltó még a benne levő cink, kálium, foszfor és kalcium. A sportolóknak is több bárányhúst kellene fogyasztaniuk, mert a benne levő jelentős mennyiségű kreatin elősegíti a teljesítmény növelését.
A bárányok hizlalásakor nem használnak növekedési hormonokat.
Ha nem vásárol rendszeresen bárányhúst, talán első alkalommal problémát jelenthet a megfelelő hús kiválasztása. Vásárláskor a következő néhány tényezőre kellene odafigyelnie:
A bárányhúsnak nevezzük a fiatal állat húsát, mely 1 évestől nem idősebb. Az idősebb állatok húsát már birkahúsnak nevezik. Minél fiatalabb a bárány, húsa annál gyengébb és omlósabb, szaga kevésbé jellegzetes, mivel kevesebb zsírt tartalmaz. A tejesbárány húsa, mely még nem volt legeltetve, a legomlósabb. Az ínyencek kedvence a négyhónapos bárány húsa, a fél évesnél idősebb bárányok húsa omlós, szaftos és minimális mennyiségű zsírt tartalmaz. A gasztronómia szakemberei egyetértenek abban, hogy legízletesebb húsa az 5 – 8 hónapos báránynak van.
Elsősorban a csomagolt hús esetében jó tudni, hogy a jó bárányhús színe:
A tejesbárány húsa rózsaszínűbb árnyalatú csaknem áttetsző zsírral.
Nem elsőosztályú az a bárányhús, melynek rózsaszínű a húsa sárgás zsírral, vagy egészen vörös színű, illetve idősebb állat húsa.
A fiatal bárányhúson többnyire a comb, hát és lapocka felszínén van egy nagyon kevés zsír. Az izomrostok sehol sincsenek zsírral átszőve.
A hús szaga alapján is megállapítható, hogy fiatal, vagy idősebb állat húsáról van-e szó. Minél idősebb az állat, a hús szaga annál intenzívebb.
A gerinctájék felső részén levő hús puhább és szaftosabb.
Ebben az esetben érvényes, hogy a kevesebb többet jelent. A feldolgozott tejesbárány súlya legtöbb 9 kg, a hizlalt bárányé 10 – 22 kg között mozog. Az idősebb állat súlya mindig magasabb.
Legjobb, ha háztáji bárányhúst vásárol, vagy legalább olyat, melyet a hazai éghajlati viszonyok mellett tenyésztettek.
Mivel a bárány húsa kevés zsírt tartalmaz, ideális a grillezésre, sütésre, vagy hirtelensültek készítésére. Emellett kitűnő gulyás is készülhet belőle.
A báránycombon van a legtöbb hús egy pici zsírréteggel. Csonttal együtt árusítják és ezzel együtt is kell megsütni. Kicsontozva bármilyen fajta húsételt készíthet belőle.
A báránycsülköt sütve ajánlják elkészíteni.
A bárány bordás karajgerince tulajdonképpen a hát középső része, sokszor a a nyakkal együtt, mely vékony zsírral van átszőve. A bordás karajgerincet a csonttal együtt grillezve, vagy sütve lehet elkészíteni, vagy pedig kicsontozva hirtelensülteket és gulyást készíthetünk belőle.
A báránygerincet lassan sütve, vagy szaftos steak készítésére használhatjuk.
A csontos nyaki báránygerinc és lapocka húsából báránykotlettet készíthetünk.
A báránylapockán elegendő szaftos hús van, mely alkalmas sütésre, grillezésre, de bárányburgerek és fasírozottak készítésére is.
A báránybélszín a bárányhús leggyengébb és legomlósabb darabkája a szó szoros értelmében, hiszen súlya csak 100 gramm.
A bárányhúst maximálisan 4 napig tárolja a hűtőben 7 °C-on. A frissen levágott állat húsát három napig érlelje.
A fiatal bárány húsának illata kellemes, érződik belőle a tej és a rét illata, ezért nem szükséges erőteljes fűszerezése és pácolása. Ízesítéséhez elegendő a kakukkfű, rozmaring és a menta.
Az időseb állat húsa viszont zsírosabb és éppen ez adja a hús jellegzetes szagát és ízét. Minél idősebb az állat, húsa annál több zsírt tartalmaz és jellegzetes illata annál erőteljesebb.
Hasznos konyhatitok:
A bárányhúsban levő zsír szobahőmérsékleten gyorsan megszilárdul, ezért a húst mindig forrón és előmelegített tányéron tálalja.
A bárány- illetve birkahús kellemetlen szagát semlegesítheti úgy, hogy a zsírt, inakat eltávolítja a húsból és aromás fűszernövényekkel ízesíti – fokhagymával, szalonnával, vagy a húst 1 -2 napra pácba teszi.
A bárányhúst kiválóan ízesíthető:
A fiatal bárány húsát elég megfűszerezni és 1-2 óra pihentetés után elkészíthető. Az idősebb állat húsát ajánlatos 1 – 2 napra bepácolni. A pác semlegesíti a hús kellemetlen szagát és kellemes illatot ad a húsnak. A húst közvetlenül az elkésztés előtt sózza, vagy akkor, amikor már elkészült, mivel a só a húsból kihúzza a vizet.
A jó pác titka 3 hozzávalóban rejlik. Egy kattintás és megtudhatja, melyek ezek. (link How to marinate, June)
Ezt a pácot azért ajánljuk a bárányhúsra is, mert minél tovább pácolódik a hús a fokhagymás-citromos pácban, annál erőteljesebben veszi át a fokhagyma ízét.
A páchoz keverjen össze 12 összezúzott fokhagymagerezdet ½ teáskanál fekete borssal, 125 ml citromlével és 65 ml olívaolajjal.
Ez az Ön által készített báránycsemege úgy fog illatozni, mintha egy valódi görög tavernában készült volna. A pácot 100 ml olívaolajból, 3 gerezd szétnyomott fokhagymából, 2 evőkanál aprított petrezselyemzöldjéből, 1 evőkanál apróra vágott kakukkfűből, 1 teáskanálnyi frissen darált fekete borsból és fél citrom levéből készítheti el.
A souvlaki is egy görög étel, mely nem más, mint hurkapálcikára tűzdelt kockákra vágott bárányhús grillezve. A húst azonban a tűzdelés előtt 3 óráig pácolják 250 ml olívaolaj, 125 ml citromlé, 5 – 6 szétnyomott fokhagyma, 2 evőkanál oregánó és ugyanennyi rozmaring, valamint 4 evőkanál friss mentalevél keverékével. Ez a mennyiség 1,5 kg húshoz elegendő és disznó- és csirkehúshoz is használhatja.
A húsnak kissé egzotikus íze lesz a következő páctól: 250 ml fehér joghurt, apróra vágott újhagyma, 2 gerezd fokhagyma, 2 teáskanál koriander és curry, 1 teáskanál citromlé és aprított köménymag, valamint ½ kiskanál darált fekete bors.
A bárányhúst 1 – 2 napig pácolja fél pohárnyi mentalevél, 1 pohár olívaolaj, 1 teáskanálnyi rozmaring és 1/2 teáskanálnyi négyszínű darált fűszer keverékében. A hús illatos és enyhén pikáns lesz tőle.
A bárányhús tökéletes vadas ízt kap a következő páctól: 300 ml vizet forraljon fel 50 ml ecettel, 3 babérlevéllel, 3 szem szegfűborssal, 5 szem borókabogyóval, 1 darab friss rozmaringszárral és kakukkfűvel, 1 darab sárgarépával és 1 darab petrezselyemmel. A húst tegye a kihűlt páclébe és két nap múlva ízlés szerint készítse el.
Forrás: www.zuzanasafarova.cz, wikipedia, bidfood.sk, healthline.com, nutritionadvance.com