Tippek és tanácsok 7 dolog, amit a pálmaolajról tudni kell

1. MI AZ A PÁLMAOLAJ?

A pálmaolaj növényi olaj, amely az olajpálmafák terméséből származik, tudományos neve Elaeis guineensis. Kétféle olajat lehet előállítani az olajpálma terméséből; nyers pálmaolajat a húsos gyümölcs kipréselésével, pálmamagolajat pedig a mag, vagyis a gyümölcs közepén lévő mag összezúzásával. Az olajpálmafák Afrikában őshonosak, de alig több mint 100 évvel ezelőtt dísznövényként eljutottak Délkelet-Ázsiába. Jelenleg Indonézia és Malajzia adja a globális kínálat több mint 85%-át, de további 42 ország is termel pálmaolajat.

2. MILYEN TERMÉKEKBEN TALÁLHATÓ PÁLMAOLAJ?

A pálmaolaj szinte mindenben fellelhető - a szupermarketekben található csomagolt termékek közel 50%-ában, a pizzától kezdve a fánkokon és a csokoládén át a dezodorokig, samponokig, fogkrémekig és rúzsokig. A világ számos részén állati takarmányként és bioüzemanyagként is használják.

3. MIÉRT VAN JELEN MINDENHOL A PÁLMAOLAJ?

A pálmaolaj egy rendkívül sokoldalúan felhasználható olajfajta, számos tulajdonsága tartják funkciója miatt rendkívül hasznosnak tartják, ezért terjedt el világszerte. Szobahőmérsékleten félig szilárd, ezáltal kenhetővé teszi a kenőcsöket; ellenáll az oxidációnak, így a pálmaolajat tartalmazó termékek hosszabb ideig állnak el; magas hőmérsékleten stabil, ami megadja a sült termékek roppanós és ropogós textúráját; továbbá szagtalan és színtelen, így nem változtatja meg az élelmiszerek megjelenését vagy illatát. Az ázsiai és afrikai országokban a pálmaolajat széles körben használják étolajként, ahogyan nálunk a napraforgó- vagy az olívaolajat.

4. MI A PROBLÉMA A PÁLMAOLAJJAL?

A pálmaolaj jelentős szerepet játszott és játszik a világ egyes, biológiai szempontból legváltozatosabb erdőinek kiirtásában, elpusztítva az olyan, mára már veszélyeztetett fajok élőhelyét, mint az orangután, a törpeelefánt és a szumátrai orrszarvú. Az erdők pusztítása és a szénben gazdag tőzegtalajok átalakítása több millió tonna üvegházhatású gázt juttat a légkörbe, amivel hozzájárul az éghajlatváltozáshoz. A munkások továbbra is áldozatai a kizsákmányolásnak, és a gyerekmunka sem szűnt meg. Ezek olyan súlyos problémák, amelyekkel az egész pálmaolajágazatnak foglalkoznia kell, és amelyeknek véget kell vetni.


7 dolog, amit a pálmaolajról tudni kell

5. MILYEN MEGOLDÁSOK VANNAK?

A pálmaolaj fenntarthatóbb módon is előállítható, amellyel változtathatunk az eddigi rossz gyakorlaton. A Fenntartható Pálmaolaj Kerekasztal ( RSPO) 2004-ben alakult válaszul a pálmaolaj környezetre és társadalomra gyakorolt hatásaival kapcsolatos növekvő aggodalmakra. Az RSPO olyan termelési szabványrendszerrel rendelkezik, amely meghatározza a pálmaolaj előállításának és beszerzésének legjobb gyakorlatait, és amelyet a globális iparág nagy része támogat. Amellett, hogy a WWF vállalja, hogy RSPO tanúsítvánnyal rendelkező pálmaolajat vásárol és használ világszerte, arra ösztönzi a vállalatokat, hogy a pálmaolaj felhasználása és beszerzése során legyenek átláthatók, ezáltal biztosítva, hogy ellenőrzött forrásoktól vásárolnak, valamint hogy fektessenek be és támogassák a kistermelői programokat és a fenntartható tájgazdálkodási kezdeményezéseket. Csak mindezek segítségével kezdhetjük el felgyorsítani a fenntartható pálmaolajiparra való átállást.

6. MIÉRT NEM TÉRÜNK ÁT EGYSZERŰEN MÁS NÖVÉNYI OLAJRA?

Az olajpálma hihetetlenül hatékony növény, több olajat termel területenként, mint bármely más egyenértékű olajnövény. Világviszonylatban a pálmaolaj a világ növényolaj-szükségletének 35%-át fedezi a földterület mindössze 10%-án. Ahhoz, hogy ugyanannyi alternatív olajat, például szója- vagy kókuszolajat állítsunk elő, 4-10-szer több földterületre lenne szükségünk, ami a problémát a világ más területeire helyezné át, és más élőhelyeket és fajokat fenyegetne. Ráadásul a pálmaolaj fontos termény a feltörekvő gazdaságok GDP-je szempontjából, és több millió kisbirtokos mezőgazdasági termelő megélhetése függ a termelésétől. A pálmaolaj bojkottálása nem nyújt mindig megoldást, ellenben előremutató, ha több intézkedést követelünk a problémák orvoslására, többet teszünk és gyorsabban cselekszünk.

7. BÍZHATOK AZ RSPO TANÚSÍTOTT TERMÉKEKBEN?

Az RSPO a pálmaolaj fenntarthatóbb termelésére vonatkozó legnagyobb, független, harmadik féltől származó szabványt képviseli. A tanúsított pálmaolaj védi a környezetet és azokat a helyi közösségeket, amelyek megélhetése függ tőle, így a pálmaolaj továbbra is kulcsszerepet játszhat az élelmezésbiztonságban. Más szervezetekkel együtt aktív szerepet játszunk az RSPO-szabvány befolyásolásában és alakításában annak érdekében, hogy az még több védelmet biztosítson az emberek és a bolygó számára. 2018 novemberében szigorították az RSPO-szabványt, ami most már olyan alapvető eszköz, amely segíthet a vállalatoknak abban, hogy teljesítsék az erdőirtástól, tőzegtermeléstől, kizsákmányolástól és tűzhasználattól mentes pálmaolajra vonatkozó kötelezettségvállalásaikat.

MIT TEHETEK ÉN?

Ellenőrizzük az általunk vásárolt termékek összetevőit, és hagyjuk el a pálmaolajat tartalmazó termékeket, vagy keressük a kifejezetten az RSPO által megjelölt fenntartható árucikkeket. 

Nézd meg a WWF új pálmaolaj-értékelését, hogy megtudd, kedvenc márkáid és kiskereskedőid elkötelezettek-e az erdőirtástól és természetpusztítástól mentes, fenntartható pálmaolaj mellett.

Oldal nyomtatása
Cikk megosztása