Bezárás
Köszöntjük
Átirányítjuk megújult weboldalunkra, ahol nagyszerű inspirációkat találhat.
Folytatás
Baba Iskolás Mennyit kell aludnia iskolás gyermekének?

Mennyit kell aludnia egy iskolásnak ahhoz, hogy az iskolában frissek és figyelmesek legyenek? Miért kell fokozottan odafigyelnünk az átaludt órákra?

A gyerekeknek olyan szükségük van zavartalan alvásadagjukra, mint a sóra. Az iskolában számtalan olyan feladat várja őket, melyekre figyelniük kell. Gyerekkorban az alvás szükség és szokás egyaránt, mely a jó fejlődés alapja. A pihenés elősegíti a gyermek fejlődését, a figyelmi és emlékező folymatokat és fontos szerepe van a tanulásban.

A gyermek egészséges fejlődésének egyik legfontosabb része a minőségi alvás. A gyerekek szokása különösen szünidőben, melyből az év folyamán igen sok van, a késői lefekvés és a késői ébredés. Hiszen Ön is ismeri ezt: lefekvés előtt rábeszélik Önt még egy mesére, még egy kicsit játszanak a tableten, még egy kis vizet... A kérések sokasodnak, végül rémülten veszi észre, hogy kilenc óra helyett fél tizenegykor mennek aludni. Reggel viszont a különféle ürügy és fenyegetés sem segít, hogy felkeljenek.

Tulajdonképpen hány óra alvásra van szükségük?

Számos gyermekorvos szerint az ideális óraszám olyan, ami garantálja a gyermek napi tevékenységeinek gond nélküli megvalósítását. Ezt támaszja alá az a tény is, hogy az  életkor, egészség és hangulat függvényében mindenkinek különböző az alvásigénye. Egy csecsemő például akár 16 órát is alszik naponta. A hat és nyolcéves gyerek 11-12 óra alvást, míg a tíz és tizenkét éves tíz óra alvást igényel. A kamaszkorban csökken az átaludt órák száma, míg megállapodik hét, illetve nyolc órában, ami azonban nem elég, mivel emelkedik a nappali álmosság. Éppen ez adta a kutatóknak a gondolatot, hogy a gyerekek alvásigénye a korral nem csökken, hanem a kamaszkorban ráadásul növekszik. Ennek oka a melatonin hormon,  mely a kamaszkorban később jelenik meg, s ez okozza, hogy kamasz gyermeke később érzi a fáradtságot. Ezt a jelenséget az alvás kései fázisaként ismerjük.

5 és 8 éves kor között – 11 - 12 óra
8 és 12 éves kor között – 10 - 12 óra
Tinédzserek – 8 - 10 óra

Lehet, hogy ezek az óraszámok Önnek valóságos sci-fit jelentenek. A valóságban ez egy ideál, amit elég megközelíteni és szem előtt tartani azt, hogy minden gyereknek más a szükséglete. Ha észreveszi, hogy gyermeke fáradt, elalszik óra alatt és a magyarázott tananyagra valahogy nem tud odafigyelni, ellentmondást nem tűrve hamarább kell az ágyba zavarnia.  


Oldal nyomtatása
Cikk megosztása