Baba Gyermekek egészsége Ismerjük fel a lázgörcsöt!

Tudományosan bizonyított tény, hogy szervezetetünk a láz segítségével harcol a baktériumok és vírusok ellen. A láz hasznosságáról azonban minden szülő megfeledkezik, amikor éjszaka lázas, kipirult orcájú és fájdalomtól gyötört gyermeke mellett virraszt. Őrizze meg ilyenkor lélekjelenlétét, próbálja meg felismerni, milyen jellegű lázról van szó, és ennek megfelelően döntse el, mi legyen a további teendő.

Olvassa el, mit kell tenni a gyerekek szokványos egészségügyi problémái esetében

Mi okozza a baba hányását és hasmenését?

Mikor beszélünk hőemelkedésről és mikor lázról?


A láz emelkedett testhőmérséklettel járó állapot, vagyis egy tünet, amikor a normál emberi testhőmérséklet 37°C fölé emelkedik.

A hőemelkedést gyógyító folyamatként is értelmezhetjük, amikor a szervezet immunrendszerének külső hatásokra történő válaszreakciója felgyorsul és erősödik, emellett a kórokozók szaporodása csökken. Ez rossz közérzetet, fáradékonyságot okoz és kimeríti a szervezetet.


A testhőmérséklet változásának fokozatai:


  • Kevesebb mint 34°C: kihűlés (hipotermia)
  • 36,5-37°C: normális testhőmérséklet
  • 37-37,9°C: hőemelkedés
  • 38-39°C: láz
  • 39°C-41°C:magas láz, amikor orvost kell hívni
  • 42°C: igen magas láz, melyet általában a szervezet már nem képes legyőzni.


A gyerekeknél nem csak a baktériumok okoznak hőemelkedést

A hőemelkedés nem feltétlenül valamilyen betegség tünete. Gyakran előfordul, hogy az újszülöttek és a totyogó babák testhőmérséklete megemelkedik, amikor melegük van, vagy túlöltöztetjük őket. Ennek oka az, hogy szervezetük – ellentétben a nagyobb gyerekek és felnőttek szervezetével – még nem képes a teshőmérséklet szabályozására. Hőemelkedést okozhat a védőoltás is, aminek célja a szervezet specifikus ellenállásának fokozása. Az első fogak növekedésekor is lehet hőemelkedés, de  nem magasabb, mint 37,8°C. 


Hogyan mérjük a gyerekek testhőmérsékletét?

A kisbabák és kisebb gyerekek lázmérése nem egyszerű feladat.

Az egészen pici babák testhőmérsékletét mérje a végbélben, digitális hőmérővel.

A lázmérő végét kenje be popsikrémmel vagy babaolajjal. A gyermeket fektesse a hátára, egyik kezével a sarkainál fogva emelje fel a lábait, a másik kezével a lázmérőt kb. 1,5-2 cm mélyen helyezze be a végbélnyílásba. Várja meg, amíg a baba ellazul, a lázmérőt ne nyomja be erővel. Mivel a végbélben magasabb a testhőmérséklet, a mért értékből vonjon le 0,5°C-ot.

A 6 hónapostól nagyobb gyermek lázát fülhőmérővel is megmérheti.

Idősebb gyermekek testhőmérsékletét mérheti a szájban, a nyelv alatt. A lázmérőt addig kell a szájban tartani, amíg állandósul a mért érték. A nagyobb gyerekeknek már nem jelent problémát a hónaljban történő lázmérés sem. A gyermeket első alkalommal ültesse az ölébe és hogy a lázmérő ne mozduljon el, karját tartsa szorosan a teste mellett.


Alapvető szabályok betartása hőemelkedés és láz esetében

  • Ügyeljen arra, hogy gyermeke rendszeresen igyon. Legmegfelelőbb italok a tiszta víz, a gyümölcstea és a gyógynövény-tea.
  • A szobában szellőztessen rendszeresen, gyakran és alaposan.
  • A hőemelkedést gyakran étvágytalanság kíséri. Készítsen könnyű ételeket, erőlevest, zöldséglevest, melyek táplálóak és tartalmazzák a szükséges ásványi anyagokat. Ilyen megfelelő étel például a gyümölcsös és zöldséges smoothie, vagy a gyümölcs- és zöldséglevesek.
  • Rendszeresen mérje a gyermek testhőmérsékletét és figyelje annak alakulását – ha 38,5°C fölé emelkedik, kezdje meg a lázcsillapítást.


Lázcsillapítás: Hőemelkedésre adjon levest, lázra gyógyszert és borogatást

A hőemelkedés, vagyis a 38°C alatti testhőmérséklet hasznos a szervezet számára, ezért ne igyekezzen azt csillapítani.

A gyermek lázas, ha testhőmérséklete 38,5°C fölé emelkedik. Adjon neki lázcsillapítót (antipiretikum), mely létezik kúp, szirup és tabletta formájában. A kúp általában akkor hasznos, ha a baba lázas és hány. A lázcsillapító tablettákat adagolja mindig pontosan a használati utasítás szerint, és ne lépje túl az előírt adagolást.

A lázcsillapítók hatékonyságát növelheti a hideg borogatás, a hűtőfürdő, vagy a baba testének nedves szivaccsal történő törölgetése is.

A hideg borogatást úgy készítheti el, hogy egy fürdőlepedőt vagy törülközőt langyos vízbe márt, és alaposan kicsavarja belőle a vizet, majd ebbe csomagolja a gyermek meztelen testét, a hónaljától egészen a mellkas alsó részéig, s végül még egy száraz lepedőbe is. A borogatást tíz perc múlva cserélje ki, és ezt a folyamatot háromszor ismételje meg. Ezután ismét mérje meg a gyermek lázát.

A hideg borogatást soha ne rakja csak a végtagokra, a hastájékra, vagy a homlokra, mert a gyermek perifériás sokkot kaphat.

A hűtőfürdőt kezdje melegebb vízzel, melyet fokozatosan hűtsön le. A gyermeket ezután alaposan törölje meg, fektesse az ágyba és takarja be lepedővel.

A lázas gyermeknek ágyban a helye. Ne takarja be meleg paplannal, mert teste így még jobban felhevülhet, elegendő egy könnyű pléd.

Segíthet az is, ha a gyermek felhevült testét nedves szivaccsal törölgeti. A bőrön a víz vékony réteget képez, mely átveszi a test melegét és elpárolog.

Hívjon orvost, ha a gyermek láza nem csökken, vagy a lázcsillapítás ellenére emelkedik.

Az erős immunrendszer gond nélkül megbirkózik a lázzal. Olvassa el, tulajdonképpen miért csökken gyermeke ellenállóképessége és hogyan erősítheti azt

A gyermek immunrendszere

Mikor indokolt az orvosi ügyelet felkeresése, ha a gyermek lázas?

A gyermekorvosok szerint nagyobb gyerekek esetében akkor indokolt a gyermekkel orvoshoz menni, ha legalább három napon át tartó hőemelkedése van, két évesnél kisebb gyerekek esetében pedig akkor, ha a hőemelkedés két napja tart. Az ilyen állapot általában vírusos fertőzéseknél fordul elő. Általánosságban azonban érvényes, hogy a lázat sohasem szabad alábecsülni. Ne késlekedjen és keresse fel az orvost, ha:

  • nem sikerül csillapítania a lázat, vagy pici gyermekének láza 38°C felett van
  • a lázat a következő tünetek kísérik:
    • étvágytalanság vagy dehidratáció jelei,
    • hasmenés vagy hányás,
    • jellegzetes fájdalmak (például fülfájás, fejfájás, hasfájás...),
    • vizeléskor jelentkező fájdalom,
    • kiütések vagy egyéb bőrtünetek.

A kiütések a betegség jelei: Ismerje fel időben a tüneteket!

Haladéktalanul keresse fel az ügyeletet akkor is, ha a következő tüneteket észleli:


  • csillapíthatatlan sírás
  • túlzott aluszékonyság, vagy ha a gyermeket nem tudja felébreszteni
  • 40°C feletti láz
  • kékülő ajkak, nyelv, körmök
  • lázgörcs


Lázgörcs

A gyermekeknél a lázas állapot kapcsán lázgörcs fordulhat elő, melynek oka nem pontosan tisztázott. A lázgörcs a fél-5 éves gyerekeknél, de leggyakrabban az 1-3 éveseknél csak lázas állapotban, többnyire a láz megjelenésének első napjának estéjén fordul elő. A lázgörcs érintheti az egész testet, vagy csak egy bizonyos testtájékot. A roham a test rángatózásában nyilvánul meg, mely néhány másodpercig, de akár 15 percig is tarthat. A gyermek egy kis időre elveszítheti az eszméletét és a roham után álmos lesz. Súlyosabb esetekben problémák lehetnek a végtagokkal.

Mit tegyünk lázgörcs esetén?

Nagyon fontos, hogy a szülő ne essen pánikba. Hívjon orvost és maradjon gyermeke mellett:

  • Tartsa szabadon a gyermek légutait – helyezze stabil oldalfekvésbe a padlón, vagy egy széles ágyon, ahonnan nem eshet le,
  • ha szükséges, kezével tartsa meg a fejét,
  • figyelje, hogy nem kékül-e, ha nehezen lélegzik, adjon neki mesterséges légzést – ez csak nagyon ritkán fordul elő,
  • hányáskor tisztítsa ki a száját, hogy hányadékát ne lélegezze be,
  • soha ne igyekezzen a görcsös rángatózásait „kiigazítani“,
  • amíg tart a roham, ne adjon neki semmilyen folyadékot és gyógyszert,
  • ne zuhanyozza a gyermeket, amíg a lázgörcs tart.

 

Mindig, amikor kétségei vannak afelől, vigye-e orvoshoz lázas gyermekét, jusson eszébe, hogy semmit sem ronthat el, ha orvoshoz megy.


Forrás: www.wikipedia.org, www.kidshealth.org, www.standfordchildrens.org, nspnz.sk, primar.sme.sk

Oldal nyomtatása
Cikk megosztása

Cikkek

Hoppá! Az Ön által beállított szűrők nem hoztak találatot. Kérjük, módosítsa a keresési feltételeket!