Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A kókuszolaj, kókusztej, kókuszliszt és a kókuszvíz sokoldalúan felhasználhatók. Segítenek a fogyásban, gyógyító hatásúak és rendkívül finomak. Használja ki az összes jótékony hatásukat!
A kókuszdió kiválasztásakor győződjön meg róla, hogy tartalmaz-e kókuszvizet. Csak rázza meg, és a hangja szerint tudni fogja, hogy van-e benne lé. Vizuálisan ellenőrizze a 3 kókuszfolt sértetlenségét és tisztaságát.
A kókuszvíz számos vitamint és ásványi anyagot – kalciumot, káliumot, magnéziumot, nátriumot és foszfort tartalmaz. Egyfajta természetes izotóniás italnak is tekinthető. A kókuszvíz összetétele a vérplazmához hasonló, nem irritálja a gyomrot, és a szervezet tökéletesen hasznosítani tudja. Sportolás közben a szervezet az izzadsággal sok folyadékot veszít, amelyet sportolás után pótolnunk kell. Természetesen erre az egyszerű víz is elegendő, de a sportolók körében egyre közkedveltebb ital éppen a kókuszvíz.
A kókusztej a boltokban folyékony formában, sőt por változatban is kapható. Mindkét formája számos receptben felhasználható. A keleti gasztronómiában a kókusztej egy igen hálás összetevő, amely szinte minden étel kötelező hozzávalója. Csökkenti a csípősséget, a szószokat pedig krémes állagúvá varázsolja.
A kókuszolajhoz hasonlóan a kókusztej is megőrzi az antiszeptikus és antibakteriális tulajdonságait. B, C, E és K-vitaminban, valamint ásványi anyagokban gazdag. A kókusztej fogyasztása csökkenti a vérnyomást és megnyugtatja az idegeket. A kókusztej a rosttartalmának köszönhetően elősegíti a megfelelő emésztést és a kiválasztást. A kókusztejben található kalcium hozzájárul a csontok, fogak és az ízületek egészségéhez. Nem tartalmaz glutént sem laktózt!
A kókuszcukrot a kókuszpálma virágaiból nyerik ki. A kókuszcukorral kapcsolatban fontos megemlíteni a glikémiás indexet, ugyanis a kókuszcukor glikémiás indexének értéke 30 és 40 között mozog, ezzel szemben a fehér répacukoré 70 körül. Minél magasabb egy élelmiszer glikémiás indexe, annál jobban növeli a vércukorszintet, és annál több zsír rakódik le a szervezetünkben. A kókuszcukrot ezért nyugodtan használhatja a répacukor teljes értékű alternatívájaként – meleg italokba, smoothie-ba, sütéshez stb.
A kókuszlisztet a kókuszdió húsának feldolgozásával – szárításával, préselésével és finomra őrlésével készítik. A gluténérzékenyek bátran használhatják a kókuszlisztet gluténmentes ételek készítéséhez.
A kókuszlisztből finom desszertek is süthetők. Palacsinta, édes lepény, muffin stb. készítéséhez is használható. Szószok és levesek sűrítésére is alkalmas.
A kókuszliszt rendkívül nedvszívó, ezért sütéskor a szokásos lisztekhez képest kb. feleannyi mennyiségre lesz szükségünk. De mindig adjunk hozzá eggyel több tojást, mint amennyit a recept másfajta lisztek használata esetén ír elő. Ezzel elkerüljük a tészta szétmorzsolódását.
A kókuszolaj számos alkalmazási területen használható. A kókuszdió húsát először összezúzzák, majd a zúzalékból kókuszolajat préselnek. Ha az olajat hidegen préselik, szűz kókuszolajat kapunk. Az így kapott olaj meglehetősen szilárd állagú, de 26 °C feletti hőmérsékletre melegítve folyékonnyá változik.
A kókuszolaj a konyhában, a sebek gyógyításában és a bőrápolásban is megállja a helyét. Mivel nem ég át, sütőolajként, sütéshez és főzéshez is használható. Kitűnő az íze az ázsiai ételekben. Bátran használhatja desszertek sütéséhez. Hideg ételekhez, például salátákhoz is hozzáadhatja. A kókuszolaj nagyszerű választás minden fogyókúrázó számára!
A kókuszolaj a laurinsav és kaprilsav tartalmának köszönhetően gyógyító hatású. Ezek a savak ugyanis képesek megbirkózni a baktériumokkal, penészgombákkal és a vírusokkal. Ha a külső sebeket ezzel az olajjal kenegetjük, gyorsabban begyógyulnak. Ha pattanásoktól vagy ekcémától szenved, a kókuszolajat bátran használhatja a bőr kenegetésére. A kókuszolaj azonban belülről is alkalmazható. Mivel a szervezetünkben található penész és gombák ellen küzdő antioxidánsokat tartalmaz, ezért gombás fertőzések kezelésére is alkalmazzák. Ezenkívül a vitaminok és ásványi anyagok felszívódását is elősegíti. A kozmetikai iparban a kókuszolajat például fogfehérítésre használják. Csak csepegtessen néhány cseppet az ujjára vagy a fogkefére, és masszírozza vele a fogait. Rendszeres használat esetén a fogai fehérebbek lesznek, sőt az olaj az ínygyulladás kialakulását is megakadályozza. A kókuszolaj varázslatos hatással van az egész test bőrére. Lassítja a ráncok képződését és a bőr öregedését. Hidratálja a kiszáradt bőrt és megnyugtatja az irritáltat.
A várandós kismamák bizonyára értékelni fogják, hogy a kókuszolaj segít megelőzni a striák kialakulását, vagy ha például szoptatás alatt megrepedezik a mellbimbójuk. A kókuszolaj ápolja a hajat és elsősorban a töredezett hajvégeket – csak kenje be vele a haját, és hagyja néhány percig hatni. A hajnak fényt kölcsönöz, regenerálja és táplálja a fejbőrt.
Manapság számos vita folyik arról, hogy a kókuszolaj valóban olyan egészséges-e, mint azt sokan állítják. Zuzana Pavelková Šafářová táplálkozási szakértő (add link nutritionist) így vélekedik róla: „A kókusz számos értékes anyagot, de egyúttal sokszor vitatott zsírokat is tartalmaz. Azok ugyanis többnyire telítettek. Ez azt jelenti, hogy a kókuszolaj ugyanúgy viselkedik, és ugyanolyan hatásai vannak, mint az állati zsiradéknak, például a zsírnak. A kókuszzsír ezért termostabilabb, főzéshez is használható, kiváló sütőolajként vagy sütéshez. Hőhatás után sem keletkeznek benne potenciálisan rákkeltő anyagok. A telített zsírsavakból általában a túlzott húsfogyasztás miatt sokat viszünk be a szervezetünkbe, ami bizonyítottan károsan hat az egészségünkre. Ezért határozottan nem kéne további zsírt adnunk az étrendünkhöz, ami még inkább növeli a zsír bevitelét. Ha azonban sokat sportolunk vagy extrém fizikai terhelésnek vagyunk kitéve, kis mértékben nyugodtan kiegészíthetjük az étrendünket hidegen sajtolt kókuszolajjal. Egyes tanulmányok azt bizonyítják, hogy a fogyasztása növeli a teljesítményünket” – mondja a táplálkozási munkatársunk.
Forrás: g21-vitality.cz, elixi.cz, rehabilitace.info, celostnimedicina.cz, clanky.vareni.cz, bezlepkova.comnovinky.cz