Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
Néhány baba már 9 hónapos korában megteszi az első lépéseit, míg mások még 18 hónapos korban is csak boldogan, körbe-körbe csoszognak. Általában a legtöbb baba 13-15 hónapos korban kezd el járni.
Csábító dolog a szülők számára azzal dicsekedni, hogy a kisgyermekük milyen korán kezdett el járni vagy beszélni. De a legtöbb baba, aki későn kezdett el járni, gyorsan beéri a kortársait, és a korai járáskészség semmit sem jelez előre arra vonatkozóan, hogy mennyire ügyes a kisbabája. A járáshoz megfelelő izomfejlődés szükséges, nem pedig intelligencia, és ez egyes babáknál lassabban indul meg.
A járás megtanulása szakaszokra bontható. A kisbabája feltehetőleg először megpróbálja felhúzni magát álló testtartásba, miközben a bútorba kapaszkodik. Amikor ezt már elsajátította, elkezd „cirkálni” – fel-le mozogni, de mindeközben még kapaszkodik. Az is előfordulhat, hogy képes önállóan elindulni, illetve egy helyben megállni segítség nélkül. Végül, elenged mindent és megteszi az első önálló lépéseit.
A legtöbb szakértő úgy véli, hogy legjobb, ha a kisbaba mezítláb tanul meg járni, mivel ez hozzájárul a csontok és az izmok megfelelő fejlődéséhez, valamint így stabilabban fog tudni a baba állni. Ez lehet nem túl célszerű a házon kívül, vagy nagy hidegben gyakorolni, de mindenképpen hagyni kell, hogy a kisbaba minél többet totyogjon körbe-körbe mezítláb.
Hasznos, ha segíti a kisbabáját a járáshoz szükséges készségek begyakorlásában: