Ez a weboldal már nincs optimalizálva a(z) Mozilla 5.0 böngészőre.
A weboldal tartalmában vagy egyes funkcióinak működésében hibákat tapasztalhat.
A legjobb élményért kérjük használja az alábbi böngészők egyikét:
A joghurt "joghurtkultúrák", vagyis baktériumok erjedésével keletkezik, melyek a tejsavas erjedésért felelősek. Ezek a baktériumok a tejben levő természetes cukrot, a laktózt erjesztik. Az erjedési folyamattal tejsav keletkezik, mely a tejfehérjék kicsapódását okozza. Így jön létre a joghurt jellegzetes külleme és íze. A természetes, vagyis a natúr és nem ízesített joghurt fehér, sűrű és savanyú ízű, olykor szinte csípős. Éppen az ilyen natúr joghurt fogyasztása nagyon jótékony hatással van szervezetünkre.
Megkérdeztük táplálkozási szaktanácsadónkat Zuzana Pavelková Šafářovát, miképpen tájékozódjunk a joghurtok széles kínálatában.
A boltokban nagyon sok különféle joghurt kapható. Mit kell tudnunk, ha az egészségesebb változatok közül szeretnénk választani?
Véleményem szerint csak a fehér joghurt egészséges. Az édesített joghurtok többnyire csekély mennyiségben tartalmaznak gyümölcsöt és nagy mennyiségben cukrot. Ha mégis gyümölcsös joghurtot vásárolnék, alaposan áttanulmányoznám az összetételét. Sokszor előfordul ugyanis, hogy a málnás joghurt főleg almát tartalmaz. A gyümölcsös joghurtnak elsősorban nagy mennyiségű gyümölcsöt kellene tartalmaznia, éspedig a csomagoláson feltüntetett mennyiségben, és a gyümölcs helyett ne legyen benne cukor, illetve gyümölcskoncentrátum. Figyeljünk a modifikált keményítőtartalomra is, mely az egészségre ugyan nem káros, de súlygyarapodást okozhat.
Egészségesebb a light joghurt, illetve ajánlott-e fogyókúra esetén?
A light joghurt nem tartalmaz zsírt, tehát kevesebb kalória van benne. A zsír viszont befolyásolja az ízeket is, sőt a zsírban oldódó vitaminok - az A-, D-, E- és K-vitaminok – hordozója. Ezért ha zsírmentes joghurtokat fogyasztunk, egyúttal fontos értékes tápanyagoktól fosztjuk meg szervezetünket. Inkább kevesebb normál joghurtot egyen, ha fogyókúrázik, mert ennek zsírtartalma átlagos. A zsírok eltávolítása után ugyanis a joghurtot besűrítik, s ehhez szárított tejet, vagy modifikált keményítőt használnak, melyek hízást okozhatnak.
Ehetek juh- vagy kecsketejből készült joghurtot, ha allergiás vagyok a tejre?
Igen. Azok, akik allergiásak a tehéntejre, gyakran fogyaszthatják a juh- és kecsketejből készült joghurtokat. Itt is fontos azonban, hogy természetes, teljes zsírtartalmú termékeket válasszunk, melyekben nincs szárított tej.
Mit takar a laktózmentes joghurt fogalma?
A laktóz tejcukor, mely allergiát válthat ki. A laktózmentes termékben a laktóz mennyisége a lehető legalacsonyabb mértékre van csökkentve és az ilyen joghurt a hagyományos joghurttal ellentétben még egy laktáz nevű adalékenzimet is tartalmaz, mely elősegíti a tejcukor emésztését.
Fogyaszthatok-e ízesített joghurtokat, amikor fogyókúrázok?
Ha az édesített változat mellett dönt, mindig olyan terméket válasszon, melyben sok a gyümölcstartalom, minimális a cukor mennyisége, nem tartalmaz glükóz-fruktóz szirupot és modifikált keményítőt.
A joghurtban ezen kívül megtalálhatk még a B-vitamincsoport vitaminjai, melyek megvédhetnek a szívbetegségekkel szemben, fehérjék, melyeknek köszönhetően a nap folyamán ellenőrzés alatt tarthatjuk az éhségérzetünket és nem utolsósorban a nagyon fontos probiotikumok, vagyis élő baktériumok. A joghurtokban levő probiotikus baktériumok hozzájárulnak a kiegyensúlyozott bélflóra megtartásához és ezzel elősegítik a megfelelő ürítést, enyhítik a felfúvódást, a székrekedést, vagy éppen ellenkezőleg – a hasmenést. Enyhítik a gyulladásokat és a megfázás súlyosságát is.
Természetesen nagyon sokféle joghurt kapható és sokszor embert próbáló teljesítmény kiválasztani a megfelelőt. Nézzük együtt, hogyan fogjunk hozzá!
Śzámos boltban ma már nemcsak tehéntejből, de kecsketejből és juhtejből készült joghurt is kapható.
A kecsketej a tehéntejjel ellentétben jobban emészthető zsírokat tartalmaz, allergiaellenes hatása van és a bőrproblémákkal küzdő embereknek ajánlatos, de a csontritkulás, ízületi betegségek és tehéntej-allergia esetén is ajánlható.
A juhtej íze a tehéntejjel ellentétben édesebb, sokkal több fehérjét és zsírsavat tartalmaz és a laktóz jobban felszívódik, ezért az enyhe laktóz-intoleranciában szenvedőknek ajánlott.
Azoknál a személyeknél, akik allergiásak a tehéntejre, a juhtej ugyanolyan panaszokat válthat ki.
A könnyebben emészthető termékeket keresőknek ajánlott a laktózmentes joghurt, de főleg azoknak, akik laktóz-intoleranciában szenvednek. Ezekben a joghurtokban a laktóz egy speciálisan kifejlesztett enzim segítségével könnyen emészthető glükózra és galaktózra bomlik le, ami egyáltalán nem befolyásolja a joghurt ízét. Különféle ízesített változatai és csökkentett zsírtartalmú változatai is megvásárolhatóak.
Legyen óvatos az egészséges "light" joghurt mítoszát illetően! Az ilyen joghurtok ugyan nem tartalmaznak zsírokat, de a gyártók zsírok helyett kénytelenek sűrítőanyagokat tenni bele, hogy megőrizze állagát, s gyakran nem szabályozott a cukor mennyisége. Ezért sokkal megfelelőbb a természetes fehér joghurt, vagy az alacsonyabb zsírtartalmú kefír, de nem a "light" jelzésű.
Joghurtot gyártani házilag egyszerű, olcsó és elegáns megoldás, amihez csak tej, joghurt, vagy szárított joghurtkultúra kell és egy ügyes eszköz, amit joghurtkészítő gépnek neveznek.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Források: ferpotravina.cz, healthline.com, theguardian.com, www.zuzanasafarova.cz