Mennyi idő alatt „gyártja le“ a tyúk a tojást? Melyik étel táplálóbb a tojásnál, és mi köze van a szakács sapkájának a tojáshoz? Hány ember lakott jól a legnagyobb rántottával?
Keménytojás, lágytojás, rántotta, omlett, tojáshab... A tojásokról csak annyit tudunk, hogyan készíthetjük el őket, hogy minél ízletesebben használhassuk fel tápláló sárgáját és fehérjét. Tanulmányozzuk azonban más szemszögből is.
Tudta, hogy...?
A tyúk fajtájától függően évente 200-325 tojást tojik. Egy tojás „legyártására“ 24-26 órára van szüksége.
A tyúkok kakas nélkül is tudnak tojást tojni, de ezekből a tojásokból nem kelnek ki kiscsibék.
Minél öregebb a tyúk, annál nagyobb a tojás. Az idősebb tyúk tojásainak héja vékonyabb.
A fészkelés ideje alatt a tyúk naponta 50-szer fordítja mega tojást a fészekben.
Az Araucana tyúkfajt „húsvéti tyúknak“ is nevezik, mert kék, zöld, rózsaszínű és barna tojást tojik.
A tojásfehérjében benne van minden esszenciális aminosav, melyre az embernek a testszövetetek építéséhez szüksége van. Ebből a szempontból ettől már csak az anyatej jobb.
A tojássárgája azon kevés élelmiszerek egyike, mely természetes formában tartalmazza a D-vitamint. A szardínia, lazac, halmáj és a tej is jelentős mértékben tartalmaz D-vitamint.
A nyers tojás fogyasztásától ne várjon sok hasznot, mert a nyers tojásfehérjének csupán a felét hasznosíthatja a szervezet. Ezért jobb, ha a tojást hőkezelt formában esszük.
Megfőzte a tojásokat és hozzákeveredtek a nyers tojások? Forgassa mega tojást az asztalon: a főtt tojás simán forog, de a nyers tojás billegni fog (folyékony halmazállapota miatt).
A szakács sapkájának állítólag annyi gyűrődése van, amennyi féle főzési módja van a tojásnak.
A tojáshéjon egy vékony fehérjeréteg van, mely a mikroorganizmusokkal szemben védi a tojást. Ez a védőréteg a tojás megmosásakor tönkremegy, ezért a tojásokat csak közvetlenül felhasználásuk előtt mossa meg. Amerikában azonban nem törődnek ezzel és a boltokba csak alaposan mosott tojások kerülnek. Ezért kizárólag hűtőben tárolhatók, míg Európában a tojások gond nélkül kibírják a 15°C hőmérsékletet is, ha nem süt rájuk a nap.
Egy tojáshéjon több mint 17 ezer pórus van.
A pórusokon keresztül felszívódnak a szagok, ezért előfordulhat, hogy ha aromás élelmiszerek közelében vannak a hűtőben, a keménytojásnak, vagy rántottának banán- vagy sajtíze lesz.
Miért tojnak bizonyos fajta tyúkok kék, zöld, barna vagy piros tojásokat? Ez a protoporfirin IX festékanyagnak köszönhető, mely a tojáshéj piros, barna színárnyalatáért és nagyobb szilárdságáért felelős. A biliverdin IX viszont kékre és zöldre festi a tojáshéjat és védi a tojást a szabad gyökökkel szemben. Ezeket a festékanyagokat a méhfal mirigyei termelik és védik a tojást az ultraibolya sugarakkal szemben.
A világ legnagyobb tojástermelő országa Kína. Évente több mint 160 billió tojást termel.
Maradjunk még egy kicsit Kínában! A kínaiak bármint képesek utánozni, így a tyúktojást is. Szinte megszólalásig hasonlítanak az eredetire a gyantából, enzimekből, keményítőből és festékekből készült másolatok. Egy ember naponta akár 1500-at is képes elkészíteni.
Tojásrekordok
A fürjtojás hossza kb. 3 cm, a strucctojásé 15 cm.
A legkisebb tojás a kolibritojás, de a világ legkisebb tojását egy holland kanári tojta: hossza 7 mm és súlya csak 0,027 g.
A legnagyobb tojás a strucctojás, de testéhez viszonyítva a legnagyobb tojás az új-zélandi kivi nevű madáré. A jobb elképzelhetőség kedvéért – a strucctojás a strucc testsúlyának csupán 2%-át képezi, kicsinye az anya súlyának 5%-át és a kivi tojása a nőstény testsúlyának 20%-át teszi ki.
A legsúlyosabb tyúktojás 454 g volt. 1956-ban az amerikai New Jersey-ben tojta egy tyúk — dupla sárgája és két rétegű tojáshéja volt.
A világ legnagyobb tojása egy svéd farmon látta meg a napvilágot és súlya 2589 kg volt. Ez még mind semmi a már kihalt Vuron (Aepyornis maximus) tojásaihoz képest. Ezek hossza 33 cm és térfogata 8,5 liter volt, mely 7 strucctojásnak vagy 183 tyúktojásnak, illetve 12 ezer kolibritojásnak felel meg.
A legnagyobb átmérőjű tyúktojás átmérője mintegy 23 cm volt. 2010-ben egy Harriet nevű brit tyúk tojta.
A tojásevés világrekordját az amerikai Virginia állambeli Sonya Thomas tartja. Ez a dél-koreai származású nő abnormális méretű gyomrának köszönhetően 65 főtt tojást volt képes megenni 6 perc 45 másodperc alatt. Sonya több világrekord birtokosa evésben.
A legrégibb glóbusz valószínűleg 1504-ből származik, melyet egy strucctojás két felének összerakásával hoztak létre.
A világ legnagyobb tojásrántottáját Mauríciuszon több mint 20 szakács készítette 35 ezer tojásból, 430 kg vajból, 246 liter tejből, 10 kg sóból és 2 kg darált borsból. A 2466 kg súlyú rántottából csaknem nyolcezer ember lakott jól.